Chavin Cabernet Sauvignon
Prisvärdhet
Chavin Cabernet Sauvignon 2023 är ett rött vin från Pays d'Oc i Languedoc-Roussillon, Frankrike. Vinet har en frisk och fruktig karaktär med toner av svarta vinbär, körsbär och en antydan av örter. De mjuka tanninerna och den behagliga eftersmaken gör det till ett lättillgängligt och smakrikt vin…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7073301
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Cabernet sauvignon
- Råvara
- 100% Cabernet Sauvignon
- Socker
- 0.8 g/100 ml
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Spendrups Bryggeri AB
- Lanseringsdatum
- 16 oktober 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 117 kcal
- 488 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Från socker
- 5 kcal
- 20 kJ · 1,2 g socker
- Socker
- 1,2 g
- ≈ 0,4 sockerbitar
- Pris
- 19,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Domaines Pierre Chavin- Grundat
- 2010
- Ort
- Béziers
- Ägande
- Mathilde Boulachin
Chavin har sitt säte i Béziers i Languedoc, södra Frankrike. Företaget grundades och drivs av Mathilde Boulachin, född i Champagne och med mångårig erfarenhet från vinbranschen både i Frankrike men även i Sverige. Vinerna från Chavin kommer från egna vingårdar såväl som från druvor som köps in från…
Frågor och svar om Chavin Cabernet Sauvignon, 2024
- I vilket land produceras Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 produceras i Pays d'Oc, Frankrike.
- Vilken producent gör Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 produceras av Domaines Pierre Chavin.
- Vilka druvor används i Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 är gjort på Cabernet sauvignon.
- Hur mycket alkohol innehåller Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 kostar 99 kr (132 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 har artikelnummer 7073301 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 sålts på Systembolaget?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 lanserades 16 oktober 2024.
- Hur mycket socker innehåller Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 innehåller 0.8 g/100 ml socker.
- Vilken förpackning har Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 levereras i Flaska.
- Vem importerar Chavin Cabernet Sauvignon, 2024?
- Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 importeras till Sverige av Spendrups Bryggeri AB.
- Är Chavin Cabernet Sauvignon, 2024 prisvärt?
- Prisvärt. 73 % under medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1701 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Domaine Helena: Kalifornisk Cabernet Sauvignon med kraft, elegans och mörk frukt
Det finns vissa viner som direkt signalerar middag med tända ljus, långkok och stora glas. Domaine Helena Mount St Helena Vineyard Cabernet Sauvignon 2023 är precis ett sådant vin — ett fylligt och smakrikt cabernetvin från North Coast i Kalifornien, där sval havsluft möter solmogna druvor och vulkaniska jordar. Resultatet är ett vin med djup,…

Nyaste & godaste Cabernet Sauvignon till lammet
Ett prisvärt och gott helt nytt vintips, en Cabernet Sauvignon från Kalifornien samt recept på en annorlunda rub till lammkotletterna väntar på dig! Den som väntar på något riktigt gott har nu anledning att jubla! Producenten är ekologiska Domaine Helena i norra Kalifornien, hr med deras mest hyllade Cabernet Sauvignon har äntligen nått de svenska…

Hantverk i varje klunk: Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022
Det finns viner man smuttar på och glömmer, och så finns Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022 – ett kraftfullt, minnesvärt vin med stor karaktär. Framtaget av familjen Pedroncelli i Dry Creek Valley, bär det med sig både arv och tidlös passion. Ett arv i varje glas: Sedan 1927 har familjen Pedroncelli tillverkat viner i Sonoma…
