Château La Confession
Prisvärdhet
Château La Confession 2014 är ett elegant rött vin från Saint-Emilion i Bordeaux. Vinet är en blend av 69% merlot och 31% cabernet franc, vilket ger en komplex och välbalanserad karaktär. Doften bjuder på toner av mörka bär, plommon och en subtil fatkrydda. Smaken är fyllig med mjuka tanniner och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5031901
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Merlot, Cabernet franc
- Råvara
- 69 % merlot, 31 % cabernet franc
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Robert Rask Vinhandel
- Lanseringsdatum
- 1 februari 2021
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 100,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Château La Confession, 2014
- I vilket land produceras Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 produceras i Saint-Emilion Grand Cru, Frankrike.
- Vilken producent gör Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 produceras av Château La Confession.
- Vilka druvor används i Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 är gjort på Merlot, Cabernet franc.
- Hur mycket alkohol innehåller Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 kostar 504 kr (672 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 har artikelnummer 5031901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Château La Confession, 2014 sålts på Systembolaget?
- Château La Confession, 2014 lanserades 1 februari 2021.
- Vilken förpackning har Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 levereras i Flaska.
- Vem importerar Château La Confession, 2014?
- Château La Confession, 2014 importeras till Sverige av Robert Rask Vinhandel.
- Är Château La Confession, 2014 prisvärt?
- Premiumpris. 40 % över medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1701 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

En god Merlot passar perfekt till ravioli
Ravioli serverades med tomatsås redan på 1500-talet, men den åts långt innan på 1300-talet och serverades ravioli al brodo, i buljong. Ravioli måste vara den mest mångsidiga pastarätten med tanke på alla fyllningar som man kan faktiskt kan hitta på. Små kuddar av pastadeg som kan vara fyrkantiga eller små rondeller med fyllning och kan…

2 vintips: du borde dricka Cabernet Franc NU!
Cabernet Franc är en av de stora osynliga druvorna som franska vinmakare i Bordeaux haft som sitt hemliga vapen när det gjort några av de allra bästa röda vinerna som någonsin gjorts. Detta är en druva som ofta används för att ge en känsla av kryddor, örter och mysiga bär. Cabernet Franc är en fransk…

Vintipset: Eger Kékfrankos Merlot och en grymt god ungersk paprikagryta
Vi rekommenderar att prova det fräscha och prisvärda Eger Kékfrankos Merlot 2015 tillsammans med en Paprikás, en mustig paprikagryta som är så traditionell i Ungern. Ungerns vinindustri blommar upp! Att producera kvalitetsvin har länge varit en tradition i Ungern, men man glömmer gärna bort att Ungerns vinindustri faktiskt också fått lida en hel del. De…
