De Venoge Princes Extra Brut
De Venoge Princes Extra Brut är en elegant champagne från det anrika huset De Venoge i Champagne, Frankrike. Denna torra vita mousserande vin är framställd av utvalda druvor – 35% pinot noir, 30% pinot meunier och 35% chardonnay – och har lagrats länge för att uppnå en finstämd komplexitet. Med en…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7747901
- Alkohol
- 12.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay, Pinot noir, Pinot meunier
- Råvara
- Pinot noir 35%, pinot meunier 30%, chardonnay 35%
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Perpetuelle AB
- Lanseringsdatum
- 15 januari 2020
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 99 kcal
- 416 kJ
- Från alkohol
- 99 kcal
- 416 kJ · 14,2 g alkohol
- Pris
- 180,40 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om De Venoge Princes Extra Brut
- I vilket land produceras De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut produceras i Champagne, Frankrike.
- Vilken producent gör De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut produceras av De Venoge.
- Vilka druvor används i De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut är gjort på Chardonnay, Pinot noir, Pinot meunier.
- Hur mycket alkohol innehåller De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut har en alkoholhalt på 12.0 %.
- Vad kostar De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut kostar 902 kr (1 202,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut har artikelnummer 7747901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten De Venoge Princes Extra Brut sålts på Systembolaget?
- De Venoge Princes Extra Brut lanserades 15 januari 2020.
- Vilken förpackning har De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut levereras i Flaska.
- Vem importerar De Venoge Princes Extra Brut?
- De Venoge Princes Extra Brut importeras till Sverige av Perpetuelle AB.
Relaterade produkter

Jacob Premium Cuvée
AustralienSouth AustraliaAdelaide
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
140 kr

Fruitière Vinicole D’Arbois Crémant du Jura Brut
FrankrikeJuraCrémant du Jura
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
289 kr

Chandon Garden Spritz
Argentina
Mousserande vin · Smaksatt
750 ml
219 kr

Marc Hebrart Blanc de Blancs Extra Brut Premier Cru
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
449 kr
