Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut
Prisvärdhet
Clotilde Davennes Crémant de Bourgogne Extra Brut är en elegant och torr mousserande vin från Bourgogne. Tillverkad enligt traditionell metod med druvor från utvalda lägen, erbjuder den en frisk och ren smak med fina bubblor och mineralisk avslutning. Perfekt som aperitif eller till skaldjur och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7774106
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 1500 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Champagnekork-natur
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Terrific Wines AB
- Lanseringsdatum
- 1 december 2015
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 44,90 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Clotilde Davenne- Grundat
- 2005
- Ort
- Préhy (Chablis)
- Ägande
- Clotilde Davenne
Frågor och svar om Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut
- I vilket land produceras Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut produceras i Crémant de Bourgogne, Frankrike.
- Vilken producent gör Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut produceras av Clotilde Davenne.
- Hur mycket alkohol innehåller Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut kostar 449 kr (299,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut säljs i en förpackning på 1500 ml.
- Vilket sortiment tillhör Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut har artikelnummer 7774106 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut sålts på Systembolaget?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut lanserades 1 december 2015.
- Vilken förpackning har Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut levereras i Flaska med Champagnekork-natur.
- Vem importerar Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut?
- Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut importeras till Sverige av Terrific Wines AB.
- Är Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut prisvärt?
- Prisvärt. 65 % under medianpriset per liter för mousserande vin i storflaska från Frankrike (102 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Prince Alexandre Rosé Brut Organic
FrankrikeLoiredalenCrémant de Loire
Mousserande vin · Rosé
750 ml
119 kr

Champagne Charles Ellner Grande Réserve
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
349 kr

Bottega Lemon Spritz
Italien
Mousserande vin · Smaksatt
200 ml
59 kr

Mathelin Tradition Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Bourgogne-druvan som tar världen med storm
En av våra käraste rödvinsdruvor är nog ändå Pinot Noir och även om den idag odlas faktiskt nästan hela världen. Vad är de som om och om igen drar oss till Pinot Noir, om hemma eller på restaurang? Det blir även några goda vintips sist i artikeln.

Bourgogne – hem för några av världens dyraste viner
Inte särskilt stort till ytan ligger vindistriktet Bourgogne som en remsa på den västra sluttningen av floden Saône, en biflod till floden Rhône. Det sträcker sig mer eller mindre från Dijon i norr till Lyon i söder. Förutom området Chablis, som också ingår i Bourgogne men ligger 13 mil åt nordväst sett från resten av…

Elegant hors d’ouvres serveras till en snygg vit Bourgogne
Vi åker till Bourgogne och Frankrike. Här lägger man inte bara fram några ostar på en tallrik och kallar det för ostbricka. Mat ska vara vacker att titta på och man jobbar man mycket med komposition för att få en vacker bild för ögat. Det sägs ha varit författaren och gastronomen Jean Anthelme Brillat-Savarin som…
