Ekologiskt viner

Reportage: Englands förste ekologiske vinmakare

Jeanette Gardner · 10 januari 2012
26_itemthemeimage_5182-jpg
På denna sida

Vinmakaren Roy Cook har många strängar på sin lyra. Som pionjär inom organisk och biodynamisk vinodling, startade han inte bara en vingård i Storbritannien som certifierades som organisk för nästan 40 år sedan, men för några år sedan även det första biodynamiska vinet, framställt av druvorna Bacchus, Rivaner och Solaris.

Mottot för Sedlescombe Vineyards har alltid varit producera viner så naturligt som möjligt, i en holistisk och hållbar miljö. Redan på 70-talet ärvde Roy 10 tunnland på en sydsluttning i närheten av byn Sedlescombe och planterade 2000 vinstockar över 1,5 hektar. Idag har man flera ekologiska vingårdar som följer biodynamiska principer och tillverkar 25.000 flaskor vin per år men också fruktviner, cider och likörer.

Dr Julius Nesslers teorier har inspirerat Roy. Nessler var en tysk jordbrukskemist som i slutet på 1800-talet blev omtalad för sin okonventionella metoder inom vinframställning. I motsats till andra vinodlare använde Roy inga kemiska gödningsmedel, bekämpningsmedel eller ogräsmedel. Och Roy är mannen som bevisat att det faktiskt fungerar. Idag skördar Sedlescombe Vineyards sina druvor för hand och man använder endast halva kvantiteten av sulfiter. Gården använder grön gödsel och täckodling samt berikar odlingarna med kiseldioxidkvarts extrakt för att främja makrobiologisk aktivitet i jorden så att man förbättrar bördighet och ljusupptaget.

Innan han blev vinmakare hade Roy en mycket varierande bakgrund och karriär och ett liv som präglades av resor runt om i världen. Uppvuxen på en liten mjölkgård på 1950-talet kanske steget till att odla vin faktiskt inte var så långsökt. Roy har under åren samlat på sig en enorm vinkunskap om druvor och framställning av engelska viner. Han har även breddat företaget. Idag agerar han som ekologisk konsult. Vingården är också ett bra exempel på hur man breddar försäljningen och skapar intresse för biodynamisk odling, främst genom olika marknadsaktiviteter.
Sedlescombe Vineyards har fyra urval i sitt sortiment.

  • Regent Organic – ett fruktigt, torrt rött vin med inslag av bär, som lagrats på ekfat i fem månader.
  • Cuvée Brut Bodiam – ett krispigt, mousserande vin med hög syra
  • Cuvée Pinot Noir Rosé Brut – rött vin som framställs av druvan Regent och Pinot Noir.
  • Organiskt dessertvin – av Solaris druvor, ganska sött med inslag av persika och honung.

För dig som vill veta mer om Roy Cook besök gärna hemsidan www.englishorganicwine.co.uk

Vinguider relaterade till denna artikel

Vanliga frågor

Vem är Englands första ekologiska vinmakare?
Roy Cook är pionjären bakom Sedlescombe Vineyards, som 1986 blev den första certifierade ekologiska vingården i England. Han är även känd för att ha producerat landets första biodynamiska vin.
Vilka druvor används i Sedlescombe Vineyards biodynamiska vin?
Det första biodynamiska vinet från Sedlescombe framställdes av druvorna Bacchus, Rivaner och Solaris. Dessa odlas utan kemiska bekämpningsmedel eller gödsel.
Hur många flaskor vin producerar Sedlescombe Vineyards per år?
Vingården producerar cirka 25 000 flaskor vin årligen, inklusive fruktviner, cider och likörer. Alla viner görs enligt ekologiska och biodynamiska principer.
Vad är speciellt med Roy Cooks odlingsmetoder?
Roy Cook använder grön gödsel, täckodling och kiseldioxidkvarts för att förbättra jordens bördighet och ljusupptag. Han undviker kemiska bekämpningsmedel och använder endast halva mängden sulfiter.
Vilka viner ingår i Sedlescombe Vineyards sortiment?
Sortimentet omfattar Regent Organic (rött), Cuvée Brut Bodiam (mousserande), Cuvée Pinot Noir Rosé Brut (rosé) och ett organiskt dessertvin av Solaris-druvor med smak av persika och honung.
Var kan jag läsa mer om Roy Cook och Sedlescombe Vineyards?
Mer information finns på hemsidan www.englishorganicwine.co.uk, där du kan utforska deras ekologiska viner och biodynamiska odlingsfilosofi.

Mer i Ekologiskt viner

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.