Smarta tips kan man aldrig få nog utav. Vin och yoga har faktiskt ganska mycket gemensamt och nu erbjuder The Winery Hotel tillsammans med Yogamottagningen olika aktiviteter som förenar yoga, vin och mat.
– Att prova vin handlar om att vara närvarande och i kontakt med sina sinnen, först då blir det lättare att sätta ord på det man känner, säger Sarah Djerf, vingårdsarbetare på The Winery Hotel och själv yogautövare.
Både yogan och vinet har sitt ursprung i andliga traditioner. Yoga gör att du mår bättre. Att stretcha, slappna av, andas och lite meditation gör dig friskare i kropp, sinne och själ. Vin med måtta har ju också förmågan att få dig att slappna av och faktiskt också ge en och annan hälsofördel, enligt experterna. Yogan skärper dina sinnen. Ger harmoni och energi. Maten och vinet smakar bättre om du även kan njuta mentalt.
Idén om att kombinera vin och yoga föddes under en resa till vingården Terreno i Toscana tillsammans med en grupp yoga- och vinintresserade personer en resa som Yogamottagningen kommer att genomföra igen under våren 2018.
Nu stundar en Yoga Wine & Dine – Weekend den 14-15 oktober 2017 på the Winery Hotel. Denna relax-weekend inkluderar övernattning, 3 yogapass, tre rätter middag samt guidad tur i hotellets vineri.
Det ligger kanske något i detta? Bli inspirerad av världens äldsta vinälskande yogalärare, Täo Porchon-Lynch, som är 98 år och de senaste 75 åren undervisat i yoga och druckit vin.
Om Jeanette Gardner
Jag är en passionerad journalist och brinner för mat och dryck. Bor i skärgården utanför Stockholm. När jag inte skriver om goda viner och mat så gillar jag att umgås med vänner och njuta av naturen. Snart pensionär men älskar att jobba och hålla mig aktiv. Fler inlägg av Jeanette →Vinjournalen Rekommenderar
Dogliani Superiore Fabrizio Fabiani Of Azienda Conzia
Druvan Dolcetto är berikad med speciella dofter och aromer med finare och med aptitretande fruktiga undertoner.
Artikelnummer: 6377
Typ: Rött Vin, Vin
Land: Italien, Piemonte
Alkohol: 13,5 %
Pris: 159 Kr.
HITTA PRODUKTEN PÅ SYSTEMBOLAGET