Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc
Prisvärdhet
Sakkie Mouton Family Wines Full on Misfit Blanc 2022 är ett uttrycksfullt vitt vin från Western Cape i Sydafrika. Vinet bjuder på en härlig fruktighet med toner av citrus, gröna äpplen och en aning tropisk frukt. Smaken är frisk och välbalanserad med en pigg syra som gör det mycket drickvänligt.…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7178401
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Rewine AB
- Lanseringsdatum
- 16 december 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 73,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022
- I vilket land produceras Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 produceras i Western Cape, Sydafrika.
- Vilken producent gör Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 produceras av Sakkie Mouton.
- Hur mycket alkohol innehåller Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 kostar 369 kr (492 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 har artikelnummer 7178401 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 sålts på Systembolaget?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 lanserades 16 december 2024.
- Vilken förpackning har Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022?
- Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 importeras till Sverige av Rewine AB.
- Är Sakkie Mouton Family wines Full on Misfit Blanc, 2022 prisvärt?
- Premiumpris. 48 % över medianpriset per liter för vitt vin från Sydafrika (267 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Chenin Blanc – Från Loire, Frankrike till Western Cape, Sydafrika
Vita vindruvor som Chenin Blanc, är kända under en mängd olika namn, bland annat Pineau de la Loire som härstammar från den berömda vinregionen Loire Valley i Frankrike. Chenin Blanc-druvor är kända för sin höga surhetsgrad och kan finnas som utblandning i en mängd olika viner som till exempel söta dessertviner och mousserande (inte champagne). Om den naturliga robusthet som finns i dessa druvor inte kontrolleras noggrant kan dessa producera ganska neutrala viner som tenderar att vara mycket intetsägande i smak.

Coastal Regions fantastiska viner i Sydafrika!
Sydafrika är hem till några av världens mest framträdande och godaste viner, där Coastal Region anses vara bäst. Stellenbosch är ett av de kändaste distrikten inom Coastal Region, här produceras exklusiva viner som sedan exporteras till världens olika hörn, där vi som konsumenter kan njuta av dessa fantastiska produktioner. Gå exempelvis på vinprovning i Coastal Region….

Kryddiga kungsräkor, krämig saffransrisotto med ett supervitt vin från Sydafrika
Här kan du laga både ute och inne. Den goda saffransrisotton fixar du på spisen som vanligt, men räkorna kan du förstås lägga på grillen ute, om du vill. Delheim Chenin Blanc Chenin Blanc har på något sätt blivit mumman av vita viner från Sydafrika. Här är ett vitt 100%-igt handplockat Chenin Blanc från vingården…
