NVDE Macabeu Ciment
Prisvärdhet
NVDE — Macabeu Ciment är ett ekologiskt vitt vin från Spanien, årgång 2020, framställt av druvan Macabeo. Vinet är torrt med en frisk syra och medelfyllig kropp. Doften bjuder på toner av citrus, gröna äpplen och vita blommor, med en mineralisk underton. Smaken är ren och fruktig med inslag av…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7406901
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Macabeo
- Råvara
- 100% Macabeu
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Gastro Import Sverige AB
- Lanseringsdatum
- 10 juli 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 73,20 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om NVDE Macabeu Ciment, 2022
- I vilket land produceras NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 produceras i Spanien.
- Vilken producent gör NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 produceras av Cellers Avgvstvs Forvm.
- Vilka druvor används i NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 är gjort på Macabeo.
- Hur mycket alkohol innehåller NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 kostar 366 kr (488 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 har artikelnummer 7406901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten NVDE Macabeu Ciment, 2022 sålts på Systembolaget?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 lanserades 10 juli 2024.
- Vilken förpackning har NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 levereras i Flaska.
- Vem importerar NVDE Macabeu Ciment, 2022?
- NVDE Macabeu Ciment, 2022 importeras till Sverige av Gastro Import Sverige AB.
- Är NVDE Macabeu Ciment, 2022 prisvärt?
- Premiumpris. 84 % över medianpriset per liter för vitt vin från Spanien (373 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Castilla – La Mancha – hjärtlig vinregion mitt i Spanien
Vi ska titta närmare på vinregionen La Mancha. På Vinjournalen har vi faktiskt skrivet mer om Portugal än om Spanien. Nu är det dags och vi börjar men vinregionen La Mancha och tipsa om ett prisvärt vin. Vinregionen La Mancha ligger i hjärtat av Spanien och heter egentligen Castilla-La Mancha. Området ligger söder och öster…

Galicia – Din guide till vinprovning i vinregionen Galicien i Spanien
Regionen Galicien är en vacker region i nordvästra Spanien med gröna dalar och fantastiska stränder. Regionen är känd som området med heta källor och spas. Huvudstaden i regionen är Santiago de Compostela. Huvudstaden är den slutliga destinationen på pilgrimsvägen Saint James och har en enorm religiös betydelse. Länge regionens kust finns fantastiska klippor som till…

Rioja, en vin-metropol i norra Spanien!
Vinregioner, druvsorter och viner i provinsen Rioja Rioja är indelat i tre mindre vinregioner, Rioja Alta, Rioja Oriental, samt Rioja Alavesa. Tillsammans sträcker man sig över dryga 54000 hektar av land, samt är hem för mer än 500 vingårdar. Här producerar man både nya och fräscha viner, samt rika viner som fått stå på sig…
