Métairie d’Alon Chardonnay Le Village
Prisvärdhet
Métairie d’Alon Chardonnay Le Village 2023 är ett elegant och ekologiskt vitt vin från Languedoc-Roussillon i södra Frankrike. Vinet, som framställs av Abbotts & Delaunay, kommer från cirka 100 år gamla chardonnaystockar i Pays d'Oc, Frankrikes största vinområde. Det bjuder på en frisk och fruktig…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7458901
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay
- Råvara
- 100% chardonnay
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Sigva AB
- Lanseringsdatum
- 18 december 2017
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 41,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Abbotts & Delaunay- Grundat
- 1996
- Ort
- Marseillette
- Ägande
- Laurent Delaunay
Abbotts & Delaunay är ett litet vineri och familjen Delaunays andra vingård där de har specialiserat sig på vin från Languedoc-Roussillon. Varumärket startade 1996 som ett samarbete mellan Laurent Delaunay och den australienska vinmakaren Nerida Abbott. 2011 sålde Abbott sin del av vingården…
Frågor och svar om Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023
- I vilket land produceras Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 produceras i Pays d'Oc, Frankrike.
- Vilken producent gör Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 produceras av Abbotts & Delaunay.
- Vilka druvor används i Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 är gjort på Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 kostar 209 kr (278,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 har artikelnummer 7458901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 sålts på Systembolaget?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 lanserades 18 december 2017.
- Vilken förpackning har Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023?
- Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 importeras till Sverige av Sigva AB.
- Är Métairie d’Alon Chardonnay Le Village, 2023 prisvärt?
- Prisvärt. 25 % under medianpriset per liter för vitt vin från Frankrike (1159 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…
