Chablis Domaine de Oliveira Lecestre

Lättare glasflaskaOrdervaror13.0 %
313 kr/ 750 ml417,33 kr/l

Prisvärdhet

Snittpris i sin klassI nivå med medianpriset per liter för vitt vin från Frankrike (1159 jämförbara viner).

Chablis — Domaine de Oliveira Lecestre är ett klassiskt vitt vin från norra Bourgogne, med en ren och mineralisk karaktär som är typisk för regionen. Årgång 2023 bjuder på en frisk syra och subtila toner av citrus, gröna äpplen och en lätt stenig underton. Vinet är helt utan fatlagring, vilket…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
7911101
Alkohol
13.0 %
Volym
750 ml
Allergener
sulfiter
Förpackning
Flaska
Sortiment
Ordervaror
Lanseringsdatum
10 mars 2025

Har du provat det här vinet?

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
108 kcal
451 kJ
Från alkohol
108 kcal
451 kJ · 15,4 g alkohol
Pris
62,60 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Frågor och svar om Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023

I vilket land produceras Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 produceras i Chablis, Frankrike.
Vilken producent gör Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 produceras av Domaine de Oliveira Lecestre.
Hur mycket alkohol innehåller Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 har en alkoholhalt på 13.0 %.
Vad kostar Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 kostar 313 kr (417,33 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
Vilket sortiment tillhör Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 har artikelnummer 7911101 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 sålts på Systembolaget?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 lanserades 10 mars 2025.
Vilken förpackning har Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 levereras i Flaska.
Vem importerar Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023?
Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 importeras till Sverige av Skrubbes Wines AB.
Är Chablis Domaine de Oliveira Lecestre, 2023 prisvärt?
Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för vitt vin från Frankrike (1159 jämförbara viner).

Relaterade produkter

Läs mer hos Vinjournalen

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.