Starmont Cabernet Sauvignon

FlaskaOrdervaror14.5 %
473 kr/ 750 ml630,67 kr/l

Prisvärdhet

Snittpris i sin klassI nivå med medianpriset per liter för rött vin från USA (418 jämförbara viner).

Starmont Cabernet Sauvignon 2019 är ett klassiskt rött vin från North Coast i Kalifornien, USA. Vinet har en djup rubinröd färg och bjuder på en rik doft av svarta vinbär, plommon och en aning cederträ från fatlagringen. Smaken är fyllig och välbalanserad med mogna tanniner och inslag av mörka bär,…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
7909301
Alkohol
14.5 %
Volym
750 ml
Allergener
sulfiter
Förpackning
Flaska
Sortiment
Ordervaror
Lanseringsdatum
1 juli 2015

Har du provat det här vinet?

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
120 kcal
503 kJ
Från alkohol
120 kcal
503 kJ · 17,2 g alkohol
Pris
94,60 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Frågor och svar om Starmont Cabernet Sauvignon, 2019

I vilket land produceras Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 produceras i Napa Valley, USA.
Vilken producent gör Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 produceras av Starmont Winery & Vineyards.
Hur mycket alkohol innehåller Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 har en alkoholhalt på 14.5 %.
Vad kostar Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 kostar 473 kr (630,67 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 säljs i en förpackning på 750 ml.
Vilket sortiment tillhör Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 har artikelnummer 7909301 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 sålts på Systembolaget?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 lanserades 1 juli 2015.
Vilken förpackning har Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 levereras i Flaska.
Vem importerar Starmont Cabernet Sauvignon, 2019?
Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 importeras till Sverige av Skrubbes Wines AB.
Är Starmont Cabernet Sauvignon, 2019 prisvärt?
Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från USA (418 jämförbara viner).

Relaterade produkter

Läs mer hos Vinjournalen

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.