País Viejo Bouchon
Prisvärdhet
País Viejo från Bouchon är ett rött vin från Maule-dalen i Chile, tillverkat på druvan País. Vinet har en lätt och frisk karaktär med låg alkoholhalt på 12%, vilket gör det mycket drickbart. Doften bjuder på toner av röda bär, jord och örter, medan smaken är saftig med mjuka tanniner och en angenäm…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 302401
- Alkohol
- 12.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- Pais 100%
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Provinum Vinhandel AB
- Lanseringsdatum
- 1 september 2023
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 99 kcal
- 416 kJ
- Från alkohol
- 99 kcal
- 416 kJ · 14,2 g alkohol
- Pris
- 19,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Viña Bouchon- Grundat
- 1977
- Vinmakare
- Julio Bouchon
- Ort
- Mingre, Maule
- Ägande
- Bouchon family
Bouchons historia startade med Emile Bouchon som i slutet av 1800-talet flyttade till Chile från Saint Emilion i Bordeaux. Firman drivs idag i fjärde generationen av Julio Bouchon som köpte egendomen Mingre State i Maule 1977. Vineriet på gården byggdes i början av 1900-talet och många vinrankor är…
Frågor och svar om País Viejo Bouchon, 2023
- I vilket land produceras País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 produceras i Maule, Chile.
- Vilken producent gör País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 produceras av Viña Bouchon.
- Hur mycket alkohol innehåller País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 har en alkoholhalt på 12.0 %.
- Vad kostar País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 kostar 99 kr (132 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 har artikelnummer 302401 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten País Viejo Bouchon, 2023 sålts på Systembolaget?
- País Viejo Bouchon, 2023 lanserades 1 september 2023.
- Vilken förpackning har País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar País Viejo Bouchon, 2023?
- País Viejo Bouchon, 2023 importeras till Sverige av Provinum Vinhandel AB.
- Är País Viejo Bouchon, 2023 prisvärt?
- Prisvärt. 45 % under medianpriset per liter för rött vin från Chile (131 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vinlandet Chile – en mångfald i vin!
Hur du hunnit upptäcka vinlandet Chile med alla dess kvalitetsviner? Följ med på en resa söder om ekvatorn till Chile, ett Nya Världens vinland men här har man faktiskt planterat vin sedan 1500-talet och senare lade europeiska immigranter grunden Chiles vinindustri med druvor som de tog med sig många goda sorters druvor, särskilt från Bordeaux….

Nya Världens viner: Chile – och 3 vintips!
Foto: vingård med Carmenère druvor i Apalta Valley Chile hör till Nya Världens viner och har en vinindustri som idag ligger på 7:e plats i världen som vinproducent och Chile är den största exportören av viner i Sydamerika. Chile gör en mångfald av olika prisvärda viner i ett brett utbud av vinstilar. Landet är en…

Agricola y Comercial Santa Camila S.A., Tierra Alta Reserva Especial Pinot Noir, Chile
2013-06-01 lanseras ett rött vin från Chile. Vinet heter Tierra Alta Reserva Especial Pinot Noir och produceras av Agricola y Comercial Santa Camila S.A. Vinetsäljs i flaska 750 ml.
