La petite Agnés
Prisvärdhet
La petite Agnés 2021 är ett rött vin från Priorat i Katalonien, Spanien, framställt av druvorna carignan och garnacha. Vinet har en djup rubinröd färg och en komplex doft av mörka bär som björnbär och körsbär, med inslag av örter och mineral från den skifferrika jordmånen. Smaken är fyllig och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5108101
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- Carignan, garnacha
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- OM.DuoVin AB
- Lanseringsdatum
- 17 maj 2023
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 43,00 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om La petite Agnés, 2021
- I vilket land produceras La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 produceras i Priorat, Spanien.
- Vilken producent gör La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 produceras av Bodega Cal grau.
- Vilka druvor används i La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 är gjort på Carignan, Garnacha.
- Hur mycket alkohol innehåller La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 kostar 215 kr (286,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 har artikelnummer 5108101 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten La petite Agnés, 2021 sålts på Systembolaget?
- La petite Agnés, 2021 lanserades 17 maj 2023.
- Vilken förpackning har La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 levereras i Flaska.
- Vem importerar La petite Agnés, 2021?
- La petite Agnés, 2021 importeras till Sverige av OM.DuoVin AB.
- Är La petite Agnés, 2021 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från Spanien (902 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Carignan från Languedoc-Roussillon!
Lite om druvan Carignan specifikt i regionen Languedoc-Roussillon. Varför är den så speciell? Och vilka viner tipsar vi om? Languedoc-Roussillon ligger i södra Frankrike mellan Medelhavet, Pyrenéerna och Provence och regionen spelar en särskild stor roll inom den franska vinvärlden där man lyckats lyfta vinerna till bra nivåer. Languedoc-Roussillon fokuserar främst på röda viner och…

Carignan – allt du behöver veta om druvan!
Carignan, druvan är inte bara en spännande ’återkomling’, den står för goda viner också. Här ett bra Carignan-vintips och intressant snabbfakta om druvan på 3 minuter! På 1980-talet var Carignan den mest planterade druvsorten i Frankrike särskilt i hela Languedoc – Roussillon området. Men Carignan har tidvis haft ett fruktansvärt rykte. Eftersom druvan är högavkastande…

Vintips! 3 ekologiska och prisvärda viner av druvan Garnacha!
När vi tittar på de spanska vinerna som är så populära i Sverige, så pratar vi ofta om den goda blåa och väldigt vanliga druvan Tempranillo. Men det finns faktiskt en druva som odlas på spanska vingårdar i större utsträckning och det är druvan Garnacha. Trots att vi på Systemet hittar 65 viner framställda på…
