Kutch McDougall Ranch Pinot Noir

FlaskaTillfälligt sortiment13.0 %
669 kr/ 750 ml892 kr/l

Kutch — McDougall Ranch Pinot Noir 2022 är ett elegant rött vin från Kaliforniens North Coast, producerat av Kutch Wines. Vinet har en ljus, transparent färg och bjuder på en komplex doft av röda bär, jord och en subtil kryddighet. Smaken är frisk och fruktig med inslag av hallon, tranbär och…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
9038301
Alkohol
13.0 %
Volym
750 ml
Råvara
Pinot noir.
Allergener
Sulfiter
Förpackning
Flaska
Sortiment
Tillfälligt sortiment
Lanseringsdatum
22 augusti 2025

Recensioner (0)

Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
108 kcal
451 kJ
Från alkohol
108 kcal
451 kJ · 15,4 g alkohol
Pris
133,80 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Frågor och svar om Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022

I vilket land produceras Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 produceras i Sonoma Coast, USA.
Vilken producent gör Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 produceras av Kutch Wines.
Vilka druvor används i Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 är gjort på Pinot noir.
Hur mycket alkohol innehåller Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 har en alkoholhalt på 13.0 %.
Vad kostar Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 kostar 669 kr (892 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
Vilket sortiment tillhör Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 har artikelnummer 9038301 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 sålts på Systembolaget?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 lanserades 22 augusti 2025.
Vilken förpackning har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 levereras i Flaska.
Vem importerar Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022?
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2022 importeras till Sverige av The WineAgency Sweden AB.

Relaterade produkter

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.