Kutch McDougall Ranch Pinot Noir
Prisvärdhet
Kutch McDougall Ranch Pinot Noir 2020 är ett elegant rött vin från North Coast i Kalifornien, producerat av Kutch Wines. Vinet har en ljus rubinröd färg och en komplex doft av röda bär som hallon och tranbär, tillsammans med inslag av kryddor, örter och en subtil mineralitet. Smaken är frisk och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7628601
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Pinot noir
- Råvara
- Pinot noir
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- The WineAgency Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 17 juni 2025
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 125,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020
- I vilket land produceras Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 produceras i Sonoma Coast, USA.
- Vilken producent gör Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 produceras av Kutch Wines.
- Vilka druvor används i Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 är gjort på Pinot noir.
- Hur mycket alkohol innehåller Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 kostar 629 kr (838,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 har artikelnummer 7628601 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 sålts på Systembolaget?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 lanserades 17 juni 2025.
- Vilken förpackning har Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 levereras i Flaska.
- Vem importerar Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020?
- Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 importeras till Sverige av The WineAgency Sweden AB.
- Är Kutch McDougall Ranch Pinot Noir, 2020 prisvärt?
- Premiumpris. 33 % över medianpriset per liter för rött vin från USA (418 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Kan Rosé göras på druvan Pinot Noir?
Javisst. Är du redo att prova ett rosévin gjort helt på en blå druva? Här kommer ett nylanserat rosévin från Napa Valley till 100% av Pinot Noir – upplev smakskillnaden!

Pinot Noir från Tasmanien med skaldjur
Vi presenterar en Pinot Noir i toppklass och bjuder dessutom på ett recept på saffransris med skaldjur – en kombination som andas både lyx och njutning. Vad får du i glaset när du väljer en Pinot Noir från nya världen? Solkysst elegans med svalka! I Australien finns Pinot Noir främst i svala regioner: som exempelvis…

Nyhet: kvalitets-Pinot Noir ute NU!
En ny kvalitets-Pinot Noir att prova! Chilenskt vin har en lång historia som daterar tillbaka till 1500-talet när de spanska conquistadorerna tog med sig finns vitis vinifera vinstockar när de koloniserade regionen. Med tiden så introducerades även de flesta vanliga franska vinvarianter som exempelvis Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenère och Cabernet Franc. Pinot Noir en av…
