Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo

FlaskaOrdervaror12.5 %
199 kr/ 750 ml265,33 kr/l

Prisvärdhet

Prisvärt31 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).

Giúen är ett rött vin från den pittoreska dalen Valtellina i Lombardiet, Italien, tillverkat av druvan Nebbiolo. Vinet har en ungdomlig och frisk karaktär med tydliga toner av röda bär, som hallon och tranbär, samt en aning örter och viol. Trots sin lätthet har det en fast struktur med väl…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
7700801
Alkohol
12.5 %
Volym
750 ml
Druvor
Nebbiolo
Råvara
100% Nebbiolo
Allergener
Sulfiter
Förslutning
Skruvkapsyl
Förpackning
Flaska
Sortiment
Ordervaror
Importör
Ward Wines AB
Lanseringsdatum
8 april 2025

Har du provat det här vinet?

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
104 kcal
433 kJ
Från alkohol
104 kcal
433 kJ · 14,8 g alkohol
Pris
39,80 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Producent

Nino Negri
VInhuset Nino Negri är belägen i närheten av byn Sondrio och grundades 1897. Idag förfogar man över 33 hektar vingårdar. Vinmakare är Danilo Drocco.

Frågor och svar om Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023

I vilket land produceras Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 produceras i Rosso di Valtellina, Italien.
Vilken producent gör Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 produceras av Nino Negri.
Vilka druvor används i Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 är gjort på Nebbiolo.
Hur mycket alkohol innehåller Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 har en alkoholhalt på 12.5 %.
Vad kostar Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 kostar 199 kr (265,33 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
Vilket sortiment tillhör Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 har artikelnummer 7700801 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 sålts på Systembolaget?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 lanserades 8 april 2025.
Vilken förpackning har Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 levereras i Flaska med Skruvkapsyl.
Vem importerar Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023?
Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 importeras till Sverige av Ward Wines AB.
Är Giúen Rosso di Valtellina Nebbiolo, 2023 prisvärt?
Prisvärt. 31 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).

Relaterade produkter

Läs mer hos Vinjournalen

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.