Gheppio Barbera d'Alba
Prisvärdhet
Gheppio Barbera d'Alba 2023 är ett rött vin från Piemonte, Italien, framställt av kooperativet Cantina Terre del Barolo. Druvorna kommer från odlingar i Alba, Diano d'Alba och Grinzane Cavour i Langhe-området, som sedan 2014 är ett UNESCO-världsarv. Vinet har en frisk och fruktig karaktär med toner…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5175301
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Barbera
- Råvara
- Barbera.
- Allergener
- Sulfiter
- Socker
- <3
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Budbreak AB
- Lanseringsdatum
- 11 maj 2021
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 30,00 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Cantina Terre del Barolo- Grundat
- 1958
- Ort
- Castiglione Falletto
- Ägande
- Cooperative (~400 growers)
Frågor och svar om Gheppio Barbera d'Alba, 2023
- I vilket land produceras Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 produceras i Barbera d'Alba, Italien.
- Vilken producent gör Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 produceras av Cantina Terre del Barolo.
- Vilka druvor används i Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 är gjort på Barbera.
- Hur mycket alkohol innehåller Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 kostar 150 kr (200 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 har artikelnummer 5175301 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Gheppio Barbera d'Alba, 2023 sålts på Systembolaget?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 lanserades 11 maj 2021.
- Hur mycket socker innehåller Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 innehåller <3 socker.
- Vilken förpackning har Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Gheppio Barbera d'Alba, 2023?
- Gheppio Barbera d'Alba, 2023 importeras till Sverige av Budbreak AB.
- Är Gheppio Barbera d'Alba, 2023 prisvärt?
- Prisvärt. 48 % under medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Barbera d’Asti – upplev Italiens bästa viner
Barbera d’Asti – Känn på namnet! Vinkännaren och kritikern James Suckling säger i sin master class om Barbera-vinerna att ”de är några av de finaste vinerna i Italien” och vinerna ” är fruktiga, lätta röda viner som är lätta att dricka och som kan betraktas som det italienska svaret på Beaujolais”. Och visst har han…

Premiär! Prova ett smakfullt Sangiovese & Barbera vin
Vi ska prova druvan Sangiovese och druvan Barbera – i en och samma flaska och vinet kommer från Australien! King Valley brukar kallas för Little Italy Här har generationer av vinproducerande familjer med stor passion odlat en uppsjö av italienska druvor! De var dessa italienska migrantfamiljer som startade vingårdar här och som än idag odlar…

Veckans fyndvin – barberavinet Terre Barbera d’Asti
Barbera är den mest planterade blå vindruva av arten vitis vinifera i Piemonte i nordvästra Italien. Av denna druva med mörkt skal produceras mycket goda och omtyckta viner. Produktionen kan dateras tillbaka till 1700-talet. Tänk stor balanserad syra, lägre tanninnivå och generellt fruktiga, fint strukturerade och nyanserade allroundviner som passar till mängder av maträtter. Det…
