Chénas Le Jugement Dernier
Prisvärdhet
Domaine Jules Desjourneys Chénas Le Jugement Dernier 2020 är ett elegant rött vin från Beaujolais i Bourgogne, tillverkat på 100% Gamay från gamla vinstockar på granitjordar. Vinet har en frisk och fruktig smak med fina tanniner och en lång, mineralisk eftersmak. Doften bjuder på röda bär som…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7072701
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Gamay
- Råvara
- 100% gamay
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- The WineAgency Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 9 december 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 119,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Chénas Le Jugement Dernier, 2020
- I vilket land produceras Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 produceras i Chénas, Frankrike.
- Vilken producent gör Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 produceras av Domaine Jules Desjourneys.
- Vilka druvor används i Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 är gjort på Gamay.
- Hur mycket alkohol innehåller Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 kostar 599 kr (798,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 har artikelnummer 7072701 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Chénas Le Jugement Dernier, 2020 sålts på Systembolaget?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 lanserades 9 december 2024.
- Vilken förpackning har Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 levereras i Flaska.
- Vem importerar Chénas Le Jugement Dernier, 2020?
- Chénas Le Jugement Dernier, 2020 importeras till Sverige av The WineAgency Sweden AB.
- Är Chénas Le Jugement Dernier, 2020 prisvärt?
- Premiumpris. 66 % över medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1701 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Echezeaux Grand Cru Lucien le Moine
FrankrikeBourgogneCôte de NuitsFlagey-ÉchézeauxEchezeaux
Rött vin
750 ml
4 389 kr

Skebenga
SydafrikaWestern CapeCoastal RegionStellenbosch
Rött vin
750 ml
229 kr

Balbiano Federico I IL Barbarossa
ItalienPiemonteFreisa Di Chieri
Rött vin
750 ml
323 kr

Castillo de Gredos Red Wine
Spanien
Rött vin · Mjukt & Bärigt
3000 ml
189 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Sydvästra Frankrike – Frankrikes gömda hörn
Vindistriktet sydvästra Frankrike är det 5:te största i landet, men kanske det minst kända. Sud-Ouest, som det heter på franska, ligger som namnet säger i det sydvästra hörnet av landet. Med Atlanten i väster, Bordeaux i norr, Pyrenéerna i söder och Medelhavet i öst täcker det ca 16 000 hektar. Det är inte bara den…

Res till regionen Armagnac i Frankrike och upptäck en lång tradition av vinodling
Vidga dina vyer med ett besök i distriktet Armagnac i södra Frankrike – Om regionen Armagnac i Frankrike Regionen Armagnac ligger mellan floderna Adour och Garonne nedanför Pyrenéerna. Armagnac är historiskt ett län i Hertigdömet Gascogne och etablerades år 601. Regionen Armagnac omfattar delar av departementen Gers, Landes och Lot-et-Garonne. Armagnac är huvudsakligen en jordbruksbyggd…

Häng med på vinprovning i Frankrike!
Oj, vad vi har svarat på många mejl denna sommar om winetourism eller vinturism! Vinjournalen.se har nog aldrig fått så många förfrågningar om besök på vingårdar främst i Frankrike som detta år. Trenden med vinturism kommer givetvis från internationellt håll men vi Sverige är vi snabba med att följa efter. Vi dricker mer vin, vi…
