Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato
Prisvärdhet
Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato 2023 är ett torrt mousserande vitt vin från Venetien, Italien, tillverkat på Glera-druvor. Vinet har en fräsch och elegant karaktär med fina bubblor. Doften bjuder på inslag av gröna äpplen, citrus och vita blommor, medan smaken är torr och frisk med en…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7272901
- Alkohol
- 11.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Glera
- Råvara
- Glera
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Wine and Spirits by Kalia AB
- Lanseringsdatum
- 21 januari 2025
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 91 kcal
- 381 kJ
- Från alkohol
- 91 kcal
- 381 kJ · 13,0 g alkohol
- Pris
- 45,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023
- I vilket land produceras Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 produceras i Prosecco, Italien.
- Vilken producent gör Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 produceras av Borgo Molino.
- Vilka druvor används i Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 är gjort på Glera.
- Hur mycket alkohol innehåller Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 har en alkoholhalt på 11.0 %.
- Vad kostar Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 kostar 229 kr (305,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 har artikelnummer 7272901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 sålts på Systembolaget?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 lanserades 21 januari 2025.
- Vilken förpackning har Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023?
- Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 importeras till Sverige av Wine and Spirits by Kalia AB.
- Är Motivo Asolo Prosecco Superiore Millesimato, 2023 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för mousserande vin från Italien (357 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Prince Alexandre Rosé Brut Organic
FrankrikeLoiredalenCrémant de Loire
Mousserande vin · Rosé
750 ml
119 kr

Champagne Charles Ellner Grande Réserve
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
349 kr

Bottega Lemon Spritz
Italien
Mousserande vin · Smaksatt
200 ml
59 kr

Mathelin Tradition Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Rosa Prosecco har historisk världspremiär!
Prosecco är i dag världens mest sålda mousserande vin, så du har väl inte missat att rosa Prosecco har gjort sitt intåg i Sverige lagom till jul? Vi korar december 2020 som en rosa månad – några flaskor är redan här och fler är på väg! Italien tillverkar absolut mest mousserande vin i hela världen…

Druvorna badar i Prosecco!
Prosecco druvan Glera i norra Italien är den druva som man producerar Prosecco av. Vinmakaren måste man använda minst 85% Glera för att få kalla sitt vin för Prosecco enligt Prosecco DOC som den största ursprungsbeteckningen i Italien. Glera är en ganska aromatisk druva, med en svagt blommig ton som främst odlas i Veneto men även…

Prosecco – allt du behöver veta!
Det mousserande Prosecco är ju så gott och det finns massor av intressant fakta som du kanske inte visste. Därför kör vi på och svarar på allt viktigt om Prosecco! Först det elementära Är det en region, en druva eller bara ett vin? Det är både en geografisk beteckning och det tidigare namnet på regionens…
