Long Barn Chardonnay
Prisvärdhet
Long Barn Chardonnay 2022 är ett elegant vitt vin från soliga Kalifornien. Vinet har en ljus gul färg och en inbjudande doft av mogna äpplen, citrus och en aning vanilj från fatlagringen. Smaken är frisk och fruktig med inslag av persika, melon och en lätt krämighet, balanserad syra och en lång,…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7307301
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay
- Råvara
- 100% Chardonnay
- Allergener
- sulfiter
- Socker
- 0.5 g/100 ml
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Jakobsson och Söderström AB
- Lanseringsdatum
- 3 augusti 2020
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 115 kcal
- 480 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Från socker
- 3 kcal
- 13 kJ · 0,8 g socker
- Socker
- 0,8 g
- ≈ 0,3 sockerbitar
- Pris
- 33,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Long Barn Chardonnay, 2022
- I vilket land produceras Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 produceras i Kalifornien, USA.
- Vilken producent gör Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 produceras av Long Barn.
- Vilka druvor används i Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 är gjort på Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 kostar 169 kr (225,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 har artikelnummer 7307301 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Long Barn Chardonnay, 2022 sålts på Systembolaget?
- Long Barn Chardonnay, 2022 lanserades 3 augusti 2020.
- Hur mycket socker innehåller Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 innehåller 0.5 g/100 ml socker.
- Vilken förpackning har Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Long Barn Chardonnay, 2022?
- Long Barn Chardonnay, 2022 importeras till Sverige av Jakobsson och Söderström AB.
- Är Long Barn Chardonnay, 2022 prisvärt?
- Prisvärt. 52 % under medianpriset per liter för vitt vin från USA (164 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…
