La Cappuccina Soave
Prisvärdhet
La Cappuccina Soave 2022 är ett ekologiskt vitt vin från Veneto i Italien, tillverkat av La Cappuccina Societa Agricola Semplice. Vinet har en frisk och balanserad karaktär med toner av gröna äpplen, citrus och vita blommor. Det är torrt med en behaglig syra och en lätt, elegant kropp. Soave passar…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7241701
- Alkohol
- 12.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- Soave
- Allergener
- sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Berntson Brands AB
- Lanseringsdatum
- 27 maj 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 99 kcal
- 416 kJ
- Från alkohol
- 99 kcal
- 416 kJ · 14,2 g alkohol
- Pris
- 33,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om La Cappuccina Soave, 2022
- I vilket land produceras La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 produceras i Italien.
- Vilken producent gör La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 produceras av La Cappuccina Societa Agricola Semplice.
- Hur mycket alkohol innehåller La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 har en alkoholhalt på 12.0 %.
- Vad kostar La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 kostar 169 kr (225,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 har artikelnummer 7241701 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten La Cappuccina Soave, 2022 sålts på Systembolaget?
- La Cappuccina Soave, 2022 lanserades 27 maj 2024.
- Vilken förpackning har La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 levereras i Flaska.
- Vem importerar La Cappuccina Soave, 2022?
- La Cappuccina Soave, 2022 importeras till Sverige av Berntson Brands AB.
- Är La Cappuccina Soave, 2022 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för vitt vin från Italien (669 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Italien à la carte med nylanserad Chianti
Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!

Palazzo Lodron: Ett historiskt familjearv i hjärtat av Vallagarina, Italien
Beläget i Trentinos Lagarina-dal, är Palazzo Lodron ett familjeägt vinföretag som för in århundraden av historia och tradition i varje flaska. Grevarna av Lodron slog sig ner i regionen 1456, och palatset, som byggdes om på 1500-talet av greve Nicolò Lodron, pryds fortfarande stolt av hans staty ovanför ingången. Senare renoveringar 1628 av arkitekten Santino…

Gavi och Friuli – 2 Italien-regioner att känna till
Känner du till Gavi och Friuli, två regioner som producerar fantastiska vita viner? Kanske lite tvärtemot det som vi främst tänker på. Här finns en stark konkurrens till de röda vinerna. Gavi och Friuli : Gavi di Gavi DOCG – liten region, stora viner Gavi är en liten DOCG-region från 1998 som ligger i Piedmonte…
