Vivanco Reserva

VivancoSpanienSpanienRioja· Årgång 2017
MagnumOrdervaror14.0 %
591 kr/ 1500 ml394 kr/l

Prisvärdhet

Snittpris i sin klassI nivå med medianpriset per liter för rött vin i storflaska från Spanien (29 jämförbara viner).

Vivanco Reserva 2017 är ett elegant rött vin från Rioja, Spanien, som bjuder på en harmonisk balans mellan mognad och friskhet. Doften bjuder på mörka bär som körsbär och björnbär, sammetslena tanniner och en lång, kryddig eftersmak med inslag av vanilj och cederträ från fatlagringen. Vinet har…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
7869706
Alkohol
14.0 %
Volym
1500 ml
Råvara
90% tempranillo, 10% graciano
Allergener
Sulfiter
Förpackning
Flaska
Sortiment
Ordervaror
Lanseringsdatum
15 januari 2018

Har du provat det här vinet?

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
116 kcal
485 kJ
Från alkohol
116 kcal
485 kJ · 16,6 g alkohol
Pris
59,10 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Producent

Vivanco
Grundat
1915
Vinmakare
Rafael Vivanco
Ort
Briones
Ägande
Vivanco family

Frågor och svar om Vivanco Reserva, 2017

I vilket land produceras Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 produceras i Rioja, Spanien.
Vilken producent gör Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 produceras av Vivanco.
Vilka druvor används i Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 är gjort på Tempranillo, Graciano.
Hur mycket alkohol innehåller Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 har en alkoholhalt på 14.0 %.
Vad kostar Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 kostar 591 kr (394 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 säljs i en förpackning på 1500 ml.
Vilket sortiment tillhör Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 har artikelnummer 7869706 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Vivanco Reserva, 2017 sålts på Systembolaget?
Vivanco Reserva, 2017 lanserades 15 januari 2018.
Vilken förpackning har Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 levereras i Flaska.
Vem importerar Vivanco Reserva, 2017?
Vivanco Reserva, 2017 importeras till Sverige av Robert Rask Vinhandel.
Är Vivanco Reserva, 2017 prisvärt?
Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin i storflaska från Spanien (29 jämförbara viner).

Relaterade produkter

Läs mer hos Vinjournalen

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.