Michele Chiarlo Reyna
Prisvärdhet
Michele Chiarlo — Reyna är ett elegant rött vin från Barbaresco i Piemonte, tillverkat på nebbiolodruvor. Vinet har en medelfyllig kropp med tydliga tanniner och en frisk syra som ger en välbalanserad struktur. Doften bjuder på toner av mörka körsbär, viol och en aning lakrits, medan smaken följer…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7011901
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Råvara
- nebbiolo
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Lively Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 2 maj 2011
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 89,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Michele Chiarlo- Grundat
- 1956
- Vinmakare
- Michele Chiarlo
- Ort
- Calamandrana
- Ägande
- Chiarlo family
Frågor och svar om Michele Chiarlo Reyna, 2022
- I vilket land produceras Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 produceras i Barbaresco, Italien.
- Vilken producent gör Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 produceras av Michele Chiarlo.
- Hur mycket alkohol innehåller Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 kostar 449 kr (598,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 har artikelnummer 7011901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Michele Chiarlo Reyna, 2022 sålts på Systembolaget?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 lanserades 2 maj 2011.
- Vilken förpackning har Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Michele Chiarlo Reyna, 2022?
- Michele Chiarlo Reyna, 2022 importeras till Sverige av Lively Wines Sweden AB.
- Är Michele Chiarlo Reyna, 2022 prisvärt?
- Premiumpris. 55 % över medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi tar en tur till regionen Piemonte och lär oss om Roero Arneis
Foto @ Consorzio Tutela Roero Regionen Piemonte i nordvästra Italien är en av världens mest kända vinregioner och den region som har flest klassificerade DOCG-viner än någon annan italiensk vinregion. Detta är en vinregion med en spännande variation av underbara viner och lokala rödvinsdruvor. När man pratar om regionen Piemonte så tänker man inte minst…

Möt legendariske vinmakaren Fabrizio Fabiani i Piemonte
Vi ska besöka Piemonte, närmare bestämt Dogliani i provinsen Cuneo, som ligger ca 60 kilometer sydost om Turin. Här ser man framförallt nästan bara vinstockar på rad med druvor för att framställa det populära Dolcetto di Dogliani-vinet. Här bor den legendariska och mycket välrenommerade vinmakaren Fabrizio Fabiani. Fabrizio är känd för sina fantastiska Dolcettoviner som…

Barbaresco (5337)
Detta kryddiga rödvin från italienska Piedmonte serveras gärna vid en temperatur på 16-18 grader som sällskap till rätter med lamm- eller nötkött. Det går mycket bra att lagra detta vin om de rätta förhållandena finns.
