Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines
Prisvärdhet
Leeu Passant Cabernet från Mullineux & Leeu Family Wines är ett rött vin från Stellenbosch i Sydafrika. Årgången 2022 bjuder på en koncentrerad och nyanserad cabernet sauvignon med tydlig karaktär av mörka bär, plommon och subtila fattoner. Det är ett vin med god struktur och balans, där frukten…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Smak
Fyllig och nyanserad smak med inslag av svarta vinbär, plommon och subtila fattoner, följt av en lång och balanserad avslutning.
Doft
Komplex doft av mörka bär, plommon och en aning kryddor, med inslag av fat och vanilj.
Färg
Djupröd färg med lätt blålila nyans.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7459601
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Cabernet sauvignon
- Råvara
- Cabernet sauvignon
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Terrific Wines AB
- Lanseringsdatum
- 14 september 2026
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 139,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022
- I vilket land produceras Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 produceras i Stellenbosch, Sydafrika.
- Vilken producent gör Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 produceras av Mullineux & Leeu Family Wines.
- Vilka druvor används i Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 är gjort på Cabernet sauvignon.
- Hur mycket alkohol innehåller Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 kostar 699 kr (932 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 har artikelnummer 7459601 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 sålts på Systembolaget?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 lanserades 14 september 2026.
- Hur smakar Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Fyllig och nyanserad smak med inslag av svarta vinbär, plommon och subtila fattoner, följt av en lång och balanserad avslutning.
- Hur doftar Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Komplex doft av mörka bär, plommon och en aning kryddor, med inslag av fat och vanilj.
- Vilken färg har Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Djupröd färg med lätt blålila nyans.
- Vilken förpackning har Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 levereras i Flaska.
- Vem importerar Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022?
- Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 importeras till Sverige av Terrific Wines AB.
- Är Leeu Passant Cabernet Mullineux & Leeu Family Wines, 2022 prisvärt?
- Premiumpris. 2,6 gånger medianpriset per liter för rött vin från Sydafrika (329 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Domaine Philippe & Vincent Jaboulet Crozes-Hermitage
FrankrikeRhonedalenCrozes-Hermitage
Rött vin
750 ml
289 kr

Domaine des Pasquiers Plan de Dieu
FrankrikeRhonedalenCôtes du RhôneCôtes-du-Rhône-Villages
Rött vin · Kryddigt & Mustigt
750 ml
159 kr

Bourgogne Hautes-Côtes De Beaune Elodie Roy
FrankrikeBourgogne
Rött vin
750 ml
313 kr

Château Ksara Chateau
LibanonBekaa
Rött vin
750 ml
239 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Domaine Helena: Kalifornisk Cabernet Sauvignon med kraft, elegans och mörk frukt
Det finns vissa viner som direkt signalerar middag med tända ljus, långkok och stora glas. Domaine Helena Mount St Helena Vineyard Cabernet Sauvignon 2023 är precis ett sådant vin — ett fylligt och smakrikt cabernetvin från North Coast i Kalifornien, där sval havsluft möter solmogna druvor och vulkaniska jordar. Resultatet är ett vin med djup,…

Nyaste & godaste Cabernet Sauvignon till lammet
Ett prisvärt och gott helt nytt vintips, en Cabernet Sauvignon från Kalifornien samt recept på en annorlunda rub till lammkotletterna väntar på dig! Den som väntar på något riktigt gott har nu anledning att jubla! Producenten är ekologiska Domaine Helena i norra Kalifornien, hr med deras mest hyllade Cabernet Sauvignon har äntligen nått de svenska…

Hantverk i varje klunk: Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022
Det finns viner man smuttar på och glömmer, och så finns Brother’s Mark Cabernet Sauvignon 2022 – ett kraftfullt, minnesvärt vin med stor karaktär. Framtaget av familjen Pedroncelli i Dry Creek Valley, bär det med sig både arv och tidlös passion. Ett arv i varje glas: Sedan 1927 har familjen Pedroncelli tillverkat viner i Sonoma…
