Henri Cruchon Le Servagnin
Prisvärdhet
Le Servagnin 2023 från Domaine Henri Cruchon är ett rött vin från den schweiziska regionen Vaud, underregionen La Côte. Vinet är gjort på 100% Pinot Noir och erbjuder en elegant och nyanserad smakupplevelse. Doften bjuder på mörka bär, viol och en touch av örter. Smaken är medelfyllig med fin syra…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7800501
- Alkohol
- 13.7 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Pinot noir
- Råvara
- 100% Pinot Noir
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Vinum Alpes AB
- Lanseringsdatum
- 24 februari 2026
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 113 kcal
- 475 kJ
- Från alkohol
- 113 kcal
- 475 kJ · 16,2 g alkohol
- Pris
- 95,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Henri Cruchon Le Servagnin, 2023
- I vilket land produceras Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 produceras i La Côte, Schweiz.
- Vilken producent gör Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 produceras av Domaine Henri Cruchon.
- Vilka druvor används i Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 är gjort på Pinot noir.
- Hur mycket alkohol innehåller Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 har en alkoholhalt på 13.7 %.
- Vad kostar Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 kostar 479 kr (638,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 har artikelnummer 7800501 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 sålts på Systembolaget?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 lanserades 24 februari 2026.
- Vilken förpackning har Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Henri Cruchon Le Servagnin, 2023?
- Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 importeras till Sverige av Vinum Alpes AB.
- Är Henri Cruchon Le Servagnin, 2023 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från Schweiz (17 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Kan Rosé göras på druvan Pinot Noir?
Javisst. Är du redo att prova ett rosévin gjort helt på en blå druva? Här kommer ett nylanserat rosévin från Napa Valley till 100% av Pinot Noir – upplev smakskillnaden!

Pinot Noir från Tasmanien med skaldjur
Vi presenterar en Pinot Noir i toppklass och bjuder dessutom på ett recept på saffransris med skaldjur – en kombination som andas både lyx och njutning. Vad får du i glaset när du väljer en Pinot Noir från nya världen? Solkysst elegans med svalka! I Australien finns Pinot Noir främst i svala regioner: som exempelvis…

Nyhet: kvalitets-Pinot Noir ute NU!
En ny kvalitets-Pinot Noir att prova! Chilenskt vin har en lång historia som daterar tillbaka till 1500-talet när de spanska conquistadorerna tog med sig finns vitis vinifera vinstockar när de koloniserade regionen. Med tiden så introducerades även de flesta vanliga franska vinvarianter som exempelvis Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenère och Cabernet Franc. Pinot Noir en av…
