Chateau Patache D'Aux
Prisvärdhet
Chateau Patache D'Aux 2018 är ett elegant rött vin från Médoc i Bordeaux, framställt av Antoine Moueix. Vinet har en djup rubinröd färg och en komplex doft av svarta vinbär, cederträ och en aning tobak. Smaken är fyllig och välstrukturerad med mogna tanniner och en lång, kryddig eftersmak. Lagring…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5884801
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Spendrups Bryggeri AB
- Lanseringsdatum
- 7 november 2022
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 53,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Chateau Patache D'Aux, 2018
- I vilket land produceras Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 produceras i Crus Bourgeois du Médoc, Frankrike.
- Vilken producent gör Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 produceras av Antoine Moueix.
- Hur mycket alkohol innehåller Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 kostar 269 kr (358,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 har artikelnummer 5884801 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Chateau Patache D'Aux, 2018 sålts på Systembolaget?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 lanserades 7 november 2022.
- Vilken förpackning har Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 levereras i Flaska.
- Vem importerar Chateau Patache D'Aux, 2018?
- Chateau Patache D'Aux, 2018 importeras till Sverige av Spendrups Bryggeri AB.
- Är Chateau Patache D'Aux, 2018 prisvärt?
- Prisvärt. 23 % under medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1598 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Celler Bartolomé Primitiu de Bellmunt
SpanienKatalonienPriorat
Rött vin
750 ml
469 kr

Carlevana Winery Rara Neagra Raritet
Moldavien
Rött vin · Kryddigt & Mustigt
750 ml
135 kr

Bollo Stories Edizione Limitata Organic red wine
ItalienEmilia-RomagnaRomagna
Rött vin
750 ml
129 kr

Penfolds St Henri
AustralienSouth Australia
Rött vin
750 ml
985 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Det prestigefulla vindistriktet Médoc!
Bordeaux, Médoc …. varje år får vi frågor från läsare om vi kan rekommendera vingårdar och då är Bordeaux nog det populäraste resmålet. Denna månad skriver en serie tillsammans med Wintourism.com , en sida där du kan leta fram vingårdar, vinregioner och aktiviteter och du kan boka allt direkt på nätet! Vi ska lära…

Sydvästra Frankrike – Frankrikes gömda hörn
Vindistriktet sydvästra Frankrike är det 5:te största i landet, men kanske det minst kända. Sud-Ouest, som det heter på franska, ligger som namnet säger i det sydvästra hörnet av landet. Med Atlanten i väster, Bordeaux i norr, Pyrenéerna i söder och Medelhavet i öst täcker det ca 16 000 hektar. Det är inte bara den…

Res till regionen Armagnac i Frankrike och upptäck en lång tradition av vinodling
Vidga dina vyer med ett besök i distriktet Armagnac i södra Frankrike – Om regionen Armagnac i Frankrike Regionen Armagnac ligger mellan floderna Adour och Garonne nedanför Pyrenéerna. Armagnac är historiskt ett län i Hertigdömet Gascogne och etablerades år 601. Regionen Armagnac omfattar delar av departementen Gers, Landes och Lot-et-Garonne. Armagnac är huvudsakligen en jordbruksbyggd…
