Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna
Prisvärdhet
Brunello di Montalcino Riserva 2019 från Poggio Sant'Arna är en storslagen toscanare som lagrats i minst fem år enligt riservans stränga regler. Doften bjuder på mörka körsbär, plommon, läder och en aning tobak. Smaken är fyllig och välstrukturerad med fasta tanniner, väl integrerad fatkaraktär och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 9339901
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Panache Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 7 augusti 2025
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 189,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019
- I vilket land produceras Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 produceras i Brunello di Montalcino, Italien.
- Vilken producent gör Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 produceras av Az. Agr. Santa Maria.
- Hur mycket alkohol innehåller Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 kostar 949 kr (1 265,33 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 har artikelnummer 9339901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 sålts på Systembolaget?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 lanserades 7 augusti 2025.
- Vilken förpackning har Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019?
- Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 importeras till Sverige av Panache Sweden AB.
- Är Brunello di Montalcino Riserva Poggio Sant'Arna, 2019 prisvärt?
- Premiumpris. 3,3 gånger medianpriset per liter för rött vin från Italien (2446 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Brunello di Montalcino 2017 – en superårgång!
Vissa viner och årgångar blir bara klassiska och Brunello di Montalcino Fattoi, 2017 är både ett klassiskt vin med en attraktiv årgång. Denna vecka fokuserar vi på 2 speciella viner som skiljer sig ganska mycket från varandra. Först ut är Toscanas fylligaste, rikaste och mest lagringsdugliga vin Brunello di Montalcino Fattoi, 2017. Fattoi är egentligen…

En Räv i Toscana – ett rödvin som tål att synas!
Konstnären Ernst Billgren har tillsammans med sommelier Maya Samuelsson skapat En Räv i Toscana, ett riktigt gott vin med konst och frukt i kombination! Vi provar vinet och lagar en italiensk ragù! En Räv i Toscana är inte enbart ett konstnärligt verk med signatur Ernst Billgren och Maya Samuelsson men ett skönt vin som skapar…

Besök vinregionen Toscana
Den italienska regionen Toscana är ett myller av historia, kultur, storslagna vyer och vin. Toscana och Siena är kända som några av Italiens vackraste städer. Kort sagt finns här något för alla smaker, oavsett om du vill botanisera bland vin, vandra eller bara vara. Alla som har sett filmen Under Toscanas sol vet vad vi…
