Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon
Prisvärdhet
Bila-Haut V.I.T. är ett rött vin från Côtes-du-Roussillon i södra Frankrike, producerat av den välrenommerade M. Chapoutier. Vinet är ekologiskt och har en alkoholhalt på 14,5 %. Smaken är fyllig och komplex med inslag av mörka bär, plommon, kryddor och en aning fat. Det passar utmärkt till…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 5786901
- Alkohol
- 14.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Lively Wines Sweden AB
- Lanseringsdatum
- 25 juli 2022
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 120 kcal
- 503 kJ
- Från alkohol
- 120 kcal
- 503 kJ · 17,2 g alkohol
- Pris
- 113,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
M.Chapoutier- Grundat
- 1808
- Vinmakare
- Michel Chapoutier
- Ort
- Tain-l'Hermitage
- Ägande
- Chapoutier family
Chapoutiers historia sträcker sig från 1808 då familjen Chapoutier slog sig ner i Tain l’Hermitage. Familjeföretaget köptes 1989 av Michel Chapoutier som då blev enskild ägare. Han har sedan dess drivit varumärket och ställt om till biodynamisk odling. Vinfirman äger idag drygt 200 hektar…
Frågor och svar om Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020
- I vilket land produceras Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 produceras i Côtes du Roussillon, Frankrike.
- Vilken producent gör Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 produceras av M.Chapoutier.
- Hur mycket alkohol innehåller Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 har en alkoholhalt på 14.5 %.
- Vad kostar Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 kostar 569 kr (758,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 har artikelnummer 5786901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 sålts på Systembolaget?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 lanserades 25 juli 2022.
- Vilken förpackning har Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 levereras i Flaska.
- Vem importerar Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020?
- Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 importeras till Sverige av Lively Wines Sweden AB.
- Är Bila-Haut V.I.T. Côtes-du-Roussillon, 2020 prisvärt?
- Premiumpris. 58 % över medianpriset per liter för rött vin från Frankrike (1701 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Big Bossy Jane Zinfandel
USAKalifornien
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
1500 ml
150 kr

Viyuela Barrica
SpanienKastilien-LeónRibera del Duero
Rött vin
750 ml
119 kr

Three Finger Jack Old Vine Zinfandel
USAKalifornienLodi
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
149 kr

Barbera D´Alba
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
179 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Carignan från Languedoc-Roussillon!
Lite om druvan Carignan specifikt i regionen Languedoc-Roussillon. Varför är den så speciell? Och vilka viner tipsar vi om? Languedoc-Roussillon ligger i södra Frankrike mellan Medelhavet, Pyrenéerna och Provence och regionen spelar en särskild stor roll inom den franska vinvärlden där man lyckats lyfta vinerna till bra nivåer. Languedoc-Roussillon fokuserar främst på röda viner och…

Sydvästra Frankrike – Frankrikes gömda hörn
Vindistriktet sydvästra Frankrike är det 5:te största i landet, men kanske det minst kända. Sud-Ouest, som det heter på franska, ligger som namnet säger i det sydvästra hörnet av landet. Med Atlanten i väster, Bordeaux i norr, Pyrenéerna i söder och Medelhavet i öst täcker det ca 16 000 hektar. Det är inte bara den…

Res till regionen Armagnac i Frankrike och upptäck en lång tradition av vinodling
Vidga dina vyer med ett besök i distriktet Armagnac i södra Frankrike – Om regionen Armagnac i Frankrike Regionen Armagnac ligger mellan floderna Adour och Garonne nedanför Pyrenéerna. Armagnac är historiskt ett län i Hertigdömet Gascogne och etablerades år 601. Regionen Armagnac omfattar delar av departementen Gers, Landes och Lot-et-Garonne. Armagnac är huvudsakligen en jordbruksbyggd…
