Abdyika Melnik Rosé
Abdyika — Melnik Rosé är ett elegant och friskt rosévin från Bulgariens Trakiska lågland, framställt av den lokala druvan Melnik. Vinet har en ljus laxrosa färg och bjuder på en aromatisk bukett av röda bär, som jordgubbar och hallon, med en aning citrus och örter. Smaken är torr och fruktig med en…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7764901
- Alkohol
- 13.0 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Melnik
- Råvara
- 100% melnik
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Preuss International AB
- Lanseringsdatum
- 13 maj 2019
Recensioner (0)
Inga recensioner än. Bli först med att skriva en!
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 108 kcal
- 451 kJ
- Från alkohol
- 108 kcal
- 451 kJ · 15,4 g alkohol
- Pris
- 28,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Abdyika Melnik Rosé, 2025
- I vilket land produceras Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 produceras i Trakiska låglandet, Bulgarien.
- Vilken producent gör Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 produceras av Abdyika winery.
- Vilka druvor används i Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 är gjort på Melnik.
- Hur mycket alkohol innehåller Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 har en alkoholhalt på 13.0 %.
- Vad kostar Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 kostar 144 kr (192 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 har artikelnummer 7764901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Abdyika Melnik Rosé, 2025 sålts på Systembolaget?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 lanserades 13 maj 2019.
- Vilken förpackning har Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 levereras i Flaska.
- Vem importerar Abdyika Melnik Rosé, 2025?
- Abdyika Melnik Rosé, 2025 importeras till Sverige av Preuss International AB.
