Carm Reserva
Prisvärdhet
Carm — Reserva är ett elegant rött vin från Douro i Portugal, tillverkat av noggrant utvalda druvor. Vinet har en djup, rubinröd färg och en komplex doft med inslag av mogna röda bär, plommon och en aning kryddor. Smaken är fyllig och välbalanserad med mjuka tanniner och en lång, behaglig…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7407801
- Alkohol
- 14.0 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Stellan Kramer AB
- Lanseringsdatum
- 27 augusti 2018
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 116 kcal
- 485 kJ
- Från alkohol
- 116 kcal
- 485 kJ · 16,6 g alkohol
- Pris
- 41,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
CARM - Casa Agricola Roboredo Madeira SA- Grundat
- 1998
- Ort
- Almendra
- Ägande
- Roboredo Madeira family
Frågor och svar om Carm Reserva, 2023
- I vilket land produceras Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 produceras i Douro, Portugal.
- Vilken producent gör Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 produceras av CARM - Casa Agricola Roboredo Madeira SA.
- Hur mycket alkohol innehåller Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 har en alkoholhalt på 14.0 %.
- Vad kostar Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 kostar 209 kr (278,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 har artikelnummer 7407801 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Carm Reserva, 2023 sålts på Systembolaget?
- Carm Reserva, 2023 lanserades 27 augusti 2018.
- Vilken förpackning har Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Carm Reserva, 2023?
- Carm Reserva, 2023 importeras till Sverige av Stellan Kramer AB.
- Är Carm Reserva, 2023 prisvärt?
- Snittpris i sin klass. I nivå med medianpriset per liter för rött vin från Portugal (197 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Prunotto Pian Romualdo
ItalienPiemonteBarbera d'Alba
Rött vin
750 ml
269 kr

Vigno Odfjell Carignan
ChileValle CentralMaule
Rött vin · Fruktigt & Smakrikt
750 ml
299 kr

Lagrein Cantina Valle Isarco
ItalienTrentino-Alto AdigeSüdtiroler
Rött vin
750 ml
219 kr

Reverdito Barolo
ItalienPiemonteBarolo
Rött vin
750 ml
370 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Fonseca Porto: Ett arv rotat i Douro-dalen
I hjärtat av Portugals Douro-dal, där branta terrasserade vingårdar lutar sig mot floden, ligger Fonseca Porto – en vinproducent som sedan 1840 har burit portvinets själ vidare. Här är inte bara landskapet en vy, utan en levande historia av tradition, skörd och familjearbete. Varje vinranka speglar Douros motståndskraft och påminner oss om att portvin inte…

Nytt! Krispigt vitt sommarvin från Dourodalen i Portugal
Ute efter ett krispigt vitt sommarvin? Den vackra Dourodalen och har rönt uppmärksamhet i internationella sammanhang och japp, vi åker på spaning till norra Portugal idag! Titta på den klassiska metoden att göra vin och självklart ska vi provsmaka ett nytt, vitt vin från Douro. Egentligen är det floden Duero som, nästan 900 km lång,…

Vinlandet Portugal & besök hos Lindeborg Wines
Bilder Melker Sehlstedt samt Lindeborg Wines. I vinlandet Portugal har man åtminstone sedan ca 2000 f.Kr. sett vinstockar i Sado- och Tejo-dalen och när fenicierna kom dit på 1000-talet f.Kr. som introducerade man både nya druvsorter och tekniker för att producera vin med koncentration i södra Portugal. Därefter spred greker, kelter och romare sina vinkunskaper…
