Odlingen av Europas, framför allt Frankrikes, druvor blev den tuffaste på fyrtio år. Hagel, regn och blåst har under året orsakat stora skador på vingårdarna och skördarna i alla vinkategorier förväntas bli sena och små. Detta enligt franska jordbruksministeriet FranceAgriMer.
De sena skördarna innebär en stor risk för vinodlarna då ökad risk för nederbörd innebär ökad risk för ruttna druvor. Inte bara Frankrike har drabbats utan även Österrike med flera, där skörden för fjärde året i rad blir mindre än önskat.
Vissa delar av Spanien och Italien kan däremot vara nöjda med odlingen, där skörden endast blev uppskjuten runt två veckor. Druvorna var då fullmogna och i gott skick.
2013 det värsta vinåret i Europa
Fler nyheter
Världens främsta vinlistor korade i nordvästra Skåne
Sänkt alkoholkonsumtion kan minska risken för bröstcancer
Modernisering eller alkoholpopulism?
Bubbeldagen firas första lördagen i juni
Här är de tre finalisterna i tävlingen Lily Bollinger Award 2026
Kul idé – Stockholms största alkoholfria dryckesmeny

Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!
Du måste prova en vit Crianza från RiojaAlla känner vi till röd Rioja – men vad sägs om ett vitt Rioja vin för omväxlings skull? Här är ett komplext, helt nylanserat vitt Rioja vin som verkligen väcker nyfikenhet.
Jeanette Gardner21 augusti 2026
Grillad hamburgare med vin?Den klassiska Burgaren finns idag i en mängd olika smakvarianter. Många väljer förstås att dricka en kall öl – men du som vill dricka vin? Vilket vin väljer du?
Jeanette Gardner5 augusti 2026
Fräsch, söt Mocato till ostig päronpajKombinera ädelost med feta och päron så får pajen olika texturer och smakprofiler kompletterar de varandra perfekt. Till det dricker vi en Mascato d’Asti.
Jeanette Gardner8 juli 2026
