Würzburg Stein Silvaner Trocken

Weingut ReissTysklandTysklandFranken· Årgång 2022
FlaskaOrdervaror12.5 %
359 kr350 kr/ 750 ml466,67 kr/l

Prisvärdhet

Premiumpris60 % över medianpriset per liter för vitt vin från Tyskland (461 jämförbara viner). Nedsatt från 359 kr.

Würzburg Stein — Silvaner Trocken 2022 är ett uttrycksfullt vitt vin från Franken i Tyskland, producerat av Weingut Reiss. Vinet är torrt med en ren och frisk karaktär, typisk för Silvaner-druvan som trivs på de steniga sluttningarna vid Würzburg. I doften finner man toner av gröna äpplen, citrus…

Köp på Systembolaget

Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.

Berätta för en vän
Skriv ut PDF

Detaljer

Artikelnummer
7722301
Alkohol
12.5 %
Volym
750 ml
Druvor
Silvaner
Råvara
Silvaner 100%
Allergener
Sulfiter
Förpackning
Flaska
Sortiment
Ordervaror
Lanseringsdatum
24 september 2024

Har du provat det här vinet?

Källa: Systembolaget

Kalorier och näring

Totalt
104 kcal
433 kJ
Från alkohol
104 kcal
433 kJ · 14,8 g alkohol
Pris
70,00 kr
per 15 cl

Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.

Om producenten och importören

Frågor och svar om Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022

I vilket land produceras Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 produceras i Franken, Tyskland.
Vilken producent gör Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 produceras av Weingut Reiss.
Vilka druvor används i Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 är gjort på Silvaner.
Hur mycket alkohol innehåller Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 har en alkoholhalt på 12.5 %.
Vad kostar Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 kostar 350 kr (466,67 kr/l) hos Systembolaget.
Vilken volym har Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
Vilket sortiment tillhör Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
Vilket artikelnummer har Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 har artikelnummer 7722301 hos Systembolaget.
Hur länge har produkten Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 sålts på Systembolaget?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 lanserades 24 september 2024.
Vilken förpackning har Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 levereras i Flaska.
Vem importerar Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022?
Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 importeras till Sverige av Wine and Spirits by Kalia AB.
Är Würzburg Stein Silvaner Trocken, 2022 prisvärt?
Premiumpris. 60 % över medianpriset per liter för vitt vin från Tyskland (461 jämförbara viner).

Relaterade produkter

Läs mer hos Vinjournalen

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.