Dog Point Chardonnay
Prisvärdhet
Dog Point Vineyards Chardonnay 2023 är ett elegant ekologiskt vitt vin från Marlborough, Nya Zeeland. Vinet har en ren och koncentrerad karaktär med toner av citrus, gröna äpplen och en subtil mineralitet som speglar regionens unika terroir. Den friska syran och den välbalanserade kroppen gör det…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 9228901
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay
- Råvara
- Chardonnay.
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Vinunic AB
- Lanseringsdatum
- 6 mars 2026
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 55,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Dog Point VineyardsDog Point Vineyards drivs av Ivan och Margaret Sutherland tillsammans med James och Wendy Healy. Ivan och James lärde känna varandra när de under flera år arbetade hos Cloudy Bay. Egendomen ligger där dalarna Brancott och Omaka möts. Vingården är en av de äldsta i området, och planterades under…
Frågor och svar om Dog Point Chardonnay, 2023
- I vilket land produceras Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 produceras i Marlborough, Nya Zeeland.
- Vilken producent gör Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 produceras av Dog Point Vineyards.
- Vilka druvor används i Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 är gjort på Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 kostar 279 kr (372 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 har artikelnummer 9228901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Dog Point Chardonnay, 2023 sålts på Systembolaget?
- Dog Point Chardonnay, 2023 lanserades 6 mars 2026.
- Vilken förpackning har Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 levereras i Flaska.
- Vem importerar Dog Point Chardonnay, 2023?
- Dog Point Chardonnay, 2023 importeras till Sverige av Vinunic AB.
- Är Dog Point Chardonnay, 2023 prisvärt?
- Premiumpris. 48 % över medianpriset per liter för vitt vin från Nya Zeeland (97 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Aurore Feteasca Regala
Moldavien
Vitt vin
750 ml
162 kr

Fruitière Vinicole d' Arbois Love Chardonnay Reserve
FrankrikeJuraArbois
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
750 ml
199 kr

Grand Ardèche Chardonnay Louis Latour
FrankrikeRhonedalenArdècheIGP l'Ardèche
Vitt vin
750 ml
199 kr

Lismore Estate Reserve Chardonnay
SydafrikaWestern CapeCape South CoastOverbergGreyton
Vitt vin
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…
