Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive
Prisvärdhet
Chevalier-Montrachet Grand Cru från Olivier Leflaive är en storslagen vit bourgogne från Côte de Beaune. Vinet har en lysande gul färg och en komplex doft av vita blommor, citrus, mineral och en antydan av rostade fat. Smaken är torr, fyllig och koncentrerad med toner av citron, persika, kalksten…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 9312601
- Alkohol
- 13.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förslutning
- Naturkork
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Johan Lidby Vinhandel AB
- Lanseringsdatum
- 19 september 2024
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 112 kcal
- 468 kJ
- Från alkohol
- 112 kcal
- 468 kJ · 16,0 g alkohol
- Pris
- 2 489,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Olivier Leflaive- Grundat
- 1984
- Ort
- Puligny-Montrachet
- Ägande
- Olivier Leflaive (négociant)
Frågor och svar om Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022
- I vilket land produceras Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 produceras i Chevalier-Montrachet, Frankrike.
- Vilken producent gör Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 produceras av Olivier Leflaive.
- Hur mycket alkohol innehåller Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 har en alkoholhalt på 13.5 %.
- Vad kostar Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 kostar 12 449 kr (16 598,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 har artikelnummer 9312601 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 sålts på Systembolaget?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 lanserades 19 september 2024.
- Vilken förpackning har Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 levereras i Flaska med Naturkork.
- Vem importerar Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022?
- Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 importeras till Sverige av Johan Lidby Vinhandel AB.
- Är Chevalier-Montrachet Grand Cru Olivier Leflaive, 2022 prisvärt?
- Premiumpris. 45 gånger medianpriset per liter för vitt vin från Frankrike (1159 jämförbara viner).
Relaterade produkter

La Belle Chardonnay
ArgentinaCuyoMendoza
Vitt vin · Fylligt & Smakrikt
2000 ml
199 kr

Tsinandali
GeorgienKakhetiTsinandali
Vitt vin
750 ml
79 kr

Mâcon-Villages Henri de Villamont
FrankrikeBourgogneMâconnaisMâcon-Villages
Vitt vin
750 ml
219 kr

Cape Point Vineyards Chardonnay
SydafrikaWestern Cape
Vitt vin
750 ml
175 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vincent Girardin, Puligny-Montrachet, Frankrike
2013-06-01 lanserades ett vitt vin från Frankrike. Vinet heter Puligny-Montrachet och produceras av Vincent Girardin. Vinet säljs i flaska 750 ml.

Sydvästra Frankrike – Frankrikes gömda hörn
Vindistriktet sydvästra Frankrike är det 5:te största i landet, men kanske det minst kända. Sud-Ouest, som det heter på franska, ligger som namnet säger i det sydvästra hörnet av landet. Med Atlanten i väster, Bordeaux i norr, Pyrenéerna i söder och Medelhavet i öst täcker det ca 16 000 hektar. Det är inte bara den…

Res till regionen Armagnac i Frankrike och upptäck en lång tradition av vinodling
Vidga dina vyer med ett besök i distriktet Armagnac i södra Frankrike – Om regionen Armagnac i Frankrike Regionen Armagnac ligger mellan floderna Adour och Garonne nedanför Pyrenéerna. Armagnac är historiskt ett län i Hertigdömet Gascogne och etablerades år 601. Regionen Armagnac omfattar delar av departementen Gers, Landes och Lot-et-Garonne. Armagnac är huvudsakligen en jordbruksbyggd…
