Louis Roederer Blanc de Blancs
Prisvärdhet
Louis Roederer Blanc de Blancs 2017 är en elegant och frisk mousserande vin från Champagne, Frankrike. Vinet är tillverkat av 100% chardonnay-druvor från producentens egna odlingar, vilket ger en ren och mineralisk smakprofil med toner av citrus, gröna äpplen och vita blommor. Den fina moussen och…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 9591901
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Druvor
- Chardonnay
- Råvara
- Chardonnay.
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Tillfälligt sortiment
- Importör
- Vinunic AB
- Lanseringsdatum
- 6 februari 2026
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 197,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Producent
Louis Roederer- Grundat
- 1776
- Vinmakare
- Frederic Rouzaud (CEO)
- Ort
- Reims
- Ägande
- Family-owned (Rouzaud family)
Frågor och svar om Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017
- I vilket land produceras Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 produceras i Champagne, Frankrike.
- Vilken producent gör Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 produceras av Louis Roederer.
- Vilka druvor används i Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 är gjort på Chardonnay.
- Hur mycket alkohol innehåller Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 kostar 989 kr (1 318,67 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 tillhör Tillfälligt sortiment hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 har artikelnummer 9591901 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 sålts på Systembolaget?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 lanserades 6 februari 2026.
- Vilken förpackning har Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 levereras i Flaska.
- Vem importerar Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 importeras till Sverige av Vinunic AB.
- Är Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 prisvärt?
- Premiumpris. 80 % över medianpriset per liter för mousserande vin från Frankrike (1203 jämförbara viner).
- Vad har Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 för betyg på Vivino?
- Louis Roederer Blanc de Blancs, 2017 har betyget 4,3 av 5 på Vivino, baserat på 8 271 betyg.
Relaterade produkter

Dolly Prosecco
ItalienVenetienProsecco
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
99 kr

Champagne Charles Ellner Grande Réserve
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
349 kr

Deutz Rosé Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Rosé
375 ml
399 kr

Norra Vångas bryggeri Sparkling Rosé
Italien
Mousserande vin · Rosé
750 ml
129 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Vi älskar Chardonnay & Ceasarsallad med twist
Perfekt för januari! Laga vår Ceasarsallad med twist och en stekt laxfilé fast med samma pikanta, klassiska och till det tipsar vi om några av de godaste Chardonnay- vinerna att handla nu! Drick Chardonnay – både till vardag och fest! Chardonnay är världens mest populära druva och vår mest käraste, den mest använda och den mest…

Nya Zeeland Chardonnay en mångfald i olika stilar
Nya Zeeland Chardonnay har blivit något av en egen landsdruva och här har man länge tillverkat riktigt goda Chardonnay-viner – vintips längre ner! Egentligen är det signaturdruvan Sauvignon Blanc som Nya Zeeland är mest känt för men de senaste decennierna och druvan är faktiskt den mest planterade sorten i Nya Zeeland på 1990-talet. Men en…

Aromatisk Chardonnay från Jura med lök- och ansjovispaj
Vi ska en prova smakfull Chardonnay från Jura och laga en fransk lök- och ansjovispaj! I Jura använder man sig traditionellt av främst 2 olika druvor för vitt vin: Chardonnay och Savagnin. I Jura görs inte bara fantastiskt mycket vin men även fantastiskt gott vin: från vitt torrt vin, rött och rosévin, mousserande Crémant även…
