Antica Cascina dei Conti di Roero Brut
Prisvärdhet
Antica Cascina dei Conti di Roero Brut är en elegant mousserande vin från Piemonte i Italien, tillverkat på traditionellt vis. Med en torr och frisk profil bjuder vinet på fina bubblor och en ren, mineralisk karaktär som speglar sitt ursprung. Doften bjuder på gröna äpplen, citrus och en aning…
Vinjournalen.se har ingen egen försäljning utan hela köpet genomförs på systembolaget.se. Vinjournalen.se har heller ingen koppling till eller kommersiellt samarbete med Systembolaget.
Detaljer
- Artikelnummer
- 7709501
- Alkohol
- 12.5 %
- Volym
- 750 ml
- Allergener
- Sulfiter
- Förpackning
- Flaska
- Sortiment
- Ordervaror
- Importör
- Smaken av Piemonte AB
- Lanseringsdatum
- 2 juni 2014
Har du provat det här vinet?
Källa: Systembolaget
Kalorier och näring
- Totalt
- 104 kcal
- 433 kJ
- Från alkohol
- 104 kcal
- 433 kJ · 14,8 g alkohol
- Pris
- 61,80 kr
- per 15 cl
Närings- och kalorivärdena är uppskattade utifrån volym, alkoholhalt och sockerhalt och kan avvika från Systembolagets uppgifter.
Om producenten och importören
Frågor och svar om Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011
- I vilket land produceras Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 produceras i Italien.
- Vilken producent gör Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 produceras av Antica Cascina dei Cinti di Roero.
- Hur mycket alkohol innehåller Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 har en alkoholhalt på 12.5 %.
- Vad kostar Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 kostar 309 kr (412 kr/l) hos Systembolaget.
- Vilken volym har Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 säljs i en förpackning på 750 ml.
- Vilket sortiment tillhör Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 tillhör Ordervaror hos Systembolaget.
- Vilket artikelnummer har Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 har artikelnummer 7709501 hos Systembolaget.
- Hur länge har produkten Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 sålts på Systembolaget?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 lanserades 2 juni 2014.
- Vilken förpackning har Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 levereras i Flaska.
- Vem importerar Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011?
- Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 importeras till Sverige av Smaken av Piemonte AB.
- Är Antica Cascina dei Conti di Roero Brut, 2011 prisvärt?
- Premiumpris. 63 % över medianpriset per liter för mousserande vin från Italien (357 jämförbara viner).
Relaterade produkter

Prince Alexandre Rosé Brut Organic
FrankrikeLoiredalenCrémant de Loire
Mousserande vin · Rosé
750 ml
119 kr

Champagne Charles Ellner Grande Réserve
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
349 kr

Bottega Lemon Spritz
Italien
Mousserande vin · Smaksatt
200 ml
59 kr

Mathelin Tradition Brut
FrankrikeChampagne
Mousserande vin · Torrt vitt
750 ml
529 kr
Läs mer hos Vinjournalen

Italien à la carte med nylanserad Chianti
Sangiovese – Toscanas kanske mest karaktärsfulla druva förgyller varje middag och idag provar vi en nylanserad Chianti i Systembolagets fasta sortiment och lagar kyckling fylld med tomat och ricotta. Varsågod vintips och recept!

Palazzo Lodron: Ett historiskt familjearv i hjärtat av Vallagarina, Italien
Beläget i Trentinos Lagarina-dal, är Palazzo Lodron ett familjeägt vinföretag som för in århundraden av historia och tradition i varje flaska. Grevarna av Lodron slog sig ner i regionen 1456, och palatset, som byggdes om på 1500-talet av greve Nicolò Lodron, pryds fortfarande stolt av hans staty ovanför ingången. Senare renoveringar 1628 av arkitekten Santino…

Gavi och Friuli – 2 Italien-regioner att känna till
Känner du till Gavi och Friuli, två regioner som producerar fantastiska vita viner? Kanske lite tvärtemot det som vi främst tänker på. Här finns en stark konkurrens till de röda vinerna. Gavi och Friuli : Gavi di Gavi DOCG – liten region, stora viner Gavi är en liten DOCG-region från 1998 som ligger i Piedmonte…
