Var Conca del Ríu Anoia ligger och varför vinet är värt att känna till
Conca del Ríu Anoia är ett vinområde i Katalonien i nordöstra Spanien, kring floden Anoias dalgång i hjärtat av Penedès, sydväst om Barcelona. Detta är centrum för spansk mousserande vinproduktion och hemtrakt för flera av landets mest ambitiösa bubbelproducenter. För svenska vindrickare är området intressant eftersom det här görs premiummousserande vin enligt traditionell metod, alltså med andrajäsning på flaska precis som i Champagne. Flera toppgårdar har gått samman under namnet Corpinnat för att lyfta fram kvalitet, ekologisk odling och längre lagring. Klimatet är medelhavsvarmt men kullarna ger svalka och balans. Resultatet är eleganta bubblor med djup och finess, ofta till ett betydligt vänligare pris än champagne. Om du vill ha festlig, seriös mousserande som inte tömmer plånboken, är vinerna från denna del av Penedès ett av de smartaste valen för svenska konsumenter. Detta är hjärtat av Spaniens mest ambitiösa mousserande viner, ett kvalitetsalternativ till champagne. Många av producenterna har valt att lämna Cava-namnet för att betona sin höga kvalitet.
Druvorna bakom bubblorna
De mousserande vinerna här bygger på de traditionella katalanska druvorna Macabeo, Xarel·lo och Parellada. Macabeo ger friskhet och en blommig frukt, Xarel·lo bidrar med struktur, kropp och en örtig karaktär som tål lagring, medan Parellada ger finess och en lätt, doftande ton. Xarel·lo räknas som områdets viktigaste druva och ger vinerna deras igenkännliga, lite nötiga djup. Vissa producenter blandar även in Chardonnay och de röda Pinot Noir och Trepat för rosévarianter. De ambitiösa gårdarna i Corpinnat lagrar sina viner längre på jästfällningen än vanlig cava, vilket ger mer brödiga och komplexa toner. Druvorna odlas ofta ekologiskt i denna del av Penedès. Det är samspelet mellan dessa lokala sorter och en lång lagring som gör vinerna här mer seriösa och nyanserade än standardbubbel. För bubbelälskaren är det en spännande väg in i katalansk kvalitet.
Hur vinerna smakar
Ett premiummousserande från detta område är torrt, friskt och elegant, med fina, ihållande bubblor och smak av äpple, citrus, vita blommor och en tydlig brödig, nötig ton från lagringen på jästfällningen. Ju längre lagring, desto mer komplexitet och djup. Alkoholhalten ligger oftast runt 11,5 till 12,5 procent. De flesta är brut, alltså torra, men det finns även extra brut och brut nature med ännu mindre sötma. Rosévarianter på Pinot Noir eller Trepat är bäriga och friska. Generellt är stilen mer återhållen och mineralisk än fruktsöt, vilket gör vinerna mycket matvänliga. De bästa flaskorna kan mäta sig med god champagne i finess. Om du gillar torra, eleganta bubblor med karaktär och en aning brödighet, snarare än söta och enkla, levererar de mousserande vinerna från denna del av Penedès rikligt med kvalitet. De bästa flaskorna lagras länge på jästfällningen och får brödiga, nötiga toner likt fin champagne.
Så väljer du en flaska i Sverige
Några enkla kontroller hjälper dig att hitta ett bra mousserande från området på Systembolaget:
Märkning: leta efter Corpinnat eller producenter från Penedès som gör mousserande enligt traditionell metod.
Druvor: Macabeo, Xarel·lo och Parellada ger den klassiska katalanska stilen, med Xarel·lo som ryggrad.
Pris: bra flaskor ligger oftast mellan 150 och 300 kronor, billigare än champagne för liknande kvalitet.
Stil: välj brut för torrt och allround, eller brut nature om du vill ha minimalt med sötma.
Lagring: längre tid på jästfällningen ger mer brödig komplexitet, så leta efter reserva eller längre lagrade flaskor.
Servering och matmatchning för det nordiska bordet
Servera vinet väl kylt vid 6 till 9 grader i ett tulpanformat glas så aromerna får plats:
Färska ostron, räkor och skaldjur, en självklar match till torra, friska bubblor.
Gravad eller kallrökt lax på knäckebröd, perfekt som festlig förrätt.
Friterad eller frasig mat som tempura och småplock, där bubblorna rensar gommen.
Sushi och lättare asiatiska rätter, som lyfts av vinets friskhet och syra.
Som apéritif till en nyårs- eller midsommarskål, gärna med saltade nötter och chips.




