Pfalz, Tyskland

WG Herxheim am Berg

Kooperativet Herxheim am Berg bildades 1937, och har idah 50 vinodlande familjer som medlemmar. Tillsammans förfogar de över 190 hektar vinodlingar i Pfalz. Vinerna säljs till största delen på den inhemska marknaden, det enda exportlandet är Sverige.

Om vingården

Odling
Pfalz sträcker sig från gränsen vid de södra delarna av Rheinhessen, nära Worms, ner till den franska gränsen vid Wissembourg. Området är det enda i Tyskland som inte ligger utmed en flod. Pfalz lutar sig istället tryggt mot Haardtbergen – den nordliga förlängningen av Vogeserna i Alsace - vilket ger ett, för Tyskland, soligt och varmt klimat. Druvorna till detta vin kommer från flera av egendomens egna vingårdar.
Skörd
Druvorna skördades både med maskin och för hand.

Viner från WG Herxheim am Berg

2 viner

Liknande producenter

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.