Var Côtes de Duras ligger och varför vinet är värt att känna till
Côtes de Duras ligger i sydvästra Frankrike, alldeles intill gränsen mot Bordeaux i regionen Lot-et-Garonne. Vingårdarna ligger på böljande kullar kring den lilla staden Duras, bara några mil från Bordeaux mest kända områden. För svenska vindrickare är detta intressant av en enkel anledning, du får viner i Bordeaux-stil till betydligt lägre pris. Eftersom området ligger så nära Bordeaux delar det både klimat och många av samma druvor, men namnet är mindre känt och därför billigare. Côtes de Duras fick sin egen ursprungsbeteckning redan 1937, så traditionen är gammal trots att vinerna sällan syns i rampljuset. Här görs både fräscha vita viner på Sauvignon Blanc och röda viner i klassisk Bordeaux-stil. För den som letar efter god kvalitet utan att betala Bordeaux-priser är detta ett av sydvästra Frankrikes bästa fynd, ett område som belönar den nyfikne.
Sauvignon Blanc och de andra druvorna
Côtes de Duras använder samma druvor som grannen Bordeaux. Bland de vita är Sauvignon Blanc den mest framträdande, ofta i ren form, och den ger fräscha viner med tydlig karaktär. Den blandas ibland med Sémillon, som ger mer fyllighet och rundhet, samt en mindre andel Muscadelle. Det finns även söta vita viner gjorda på övermogna druvor. Bland de röda dominerar Merlot, som ger mjuk och saftig frukt, tillsammans med Cabernet Sauvignon och Cabernet Franc som bidrar med struktur och en mörkare ton. Den här uppsättningen är exakt densamma som i Bordeaux, vilket är poängen, du får samma druvkombination men till ett vänligare pris. Den som gillar en krispig Sauvignon eller ett mjukt Merlot-dominerat rött kommer att känna igen sig direkt. För många svenskar är detta en bekväm och prisvärd ingång till sydvästra Frankrikes viner.
Hur vinerna smakar
De vita vinerna från Côtes de Duras är torra och fräscha med tydlig syra. En ren Sauvignon Blanc bjuder på krusbär, citrus, gröna äpplen och ofta en grön örtig ton, precis den stil många känner igen från Loire och Nya Zeeland men till lägre pris. Alkoholhalten ligger vanligtvis runt 12 till 13 procent, vilket gör vinerna lätta och uppfriskande. De röda vinerna är medelfylliga och mjuka, med smak av mörka bär, plommon och en aning tobak från Cabernet, ofta lättare och mer lättdrucken än ett klassiskt Bordeaux. Alkoholen ligger normalt mellan 12,5 och 13,5 procent, och tanninerna är oftast mjuka och tillgängliga. Det finns även rosé som är torr och bärig, perfekt för sommaren och en solig uteservering. De söta vita versionerna har honung och aprikos men är ovanliga i Sverige och syns sällan i butikshyllan. Sammantaget är detta okomplicerade, matvänliga viner gjorda för att avnjutas unga snarare än läggas på lagring, ett bekvämt och ärligt val för vardagen.
Så väljer du en flaska i Sverige
Några enkla kontroller hjälper dig att hitta rätt flaska från Côtes de Duras på Systembolaget:
Druva och färg: Sauvignon Blanc för fräscht vitt, Merlot och Cabernet för mjukt rött i Bordeaux-stil.
Pris: de flesta flaskor kostar mellan 80 och 130 kronor, vilket gör området till ett av de bästa fynden i sydväst.
Stil: leta efter sec för torrt vitt, annars kan en flaska vara söt om det står moelleux eller doux.
Årgång: köp en ung årgång, både de vita och de röda är gjorda för att drickas unga.
Beställning: området är litet, så kolla Systembolagets beställningssortiment om butiken inte har det på hyllan.
Servering och matmatchning för det nordiska bordet
Servera de vita vinerna kylda vid 9 grader och de röda vid runt 17 grader:
Den vita Sauvignon till handskalade räkor, gravad lax eller en sallad med chèvre.
Det röda till en helgmiddag med grillad eller stekt nötbiff och rotfrukter.
Roséen till en sommarbuffé med kall kyckling, grönsaker och dippar.
Det vita till en tallrik blåmusslor eller en fänkålssallad med citron.
Det röda till en mild köttgryta eller en pastarätt med köttfärssås.


