Japan

Murashige Sake Brewery

Murashige Sake Brewery ligger i prefekturen Yamaguchi i regionen Chugoku, Honshu. Bryggeriet gick tidigare under namnet Morinoi Sake Brewery som grundades 1959.

Om vingården

Odling
Japan består av 6 852 öar. De fyra största öarna är Hokkaido, Honshu, Kyushu och Shikoku.
Produktion
Sake görs av polerat ris som jäses i tre steg, följt av en längre jäsning vid cirka 10 grader. Saken har en alkoholhalt på 20 volymprocent efter avslutad jäsning, och späds därefter till 14-16 volymprocent. Denna sake är av typen Junmai shu vilket är en kvalitetsbeteckning som innebär att riset måste poleras ner till åtminstone 70 procent av sin ursprungliga storlek. Riset till denna sake har polerats ned till 60 procent. För sake finns en skala för sötma från +10 till -10. Denna sake har -2 på sötmaskalan. Denna sake har även genomgått malolaktisk omvandling.

Viner från Murashige Sake Brewery

1 vin

Liknande producenter

Vill du ha vårt nyhetsbrev?

Få handplockat innehåll om vin, mat och dryck direkt i din inkorg. Anmäl dig nu för att hålla kontakten!

Genom att registrera dig som prenumerant på Vinjournalens tjänster accepterar du Vinjournalens allmänna villkor. Din information kommer att hanteras i enlighet med Vinjournalens integritetspolicy.